Okulda, iş yerinde veya çok farklı nedenlerden dolayı stres seviyemiz sürekli artıyor. Özellikle de ekonomik olarak geçirdiğimiz şu sıkıntılı günlerde, stresle başa çıkabilmek için birçok yarımcıya ihtiyaç duyuyoruz. Bunlardan biri de müzik. Bu nedenle stresi azaltan şarkılar, rahatlatıcı müzikler her zaman ihtiyacımız olan şeyler. Bugün sizlere bilim insanları tarafından stres oranını azalttığı belirlenmiş 10 şarkıyı aktaracağız.

Uzun yıllardır rahatlamanın ve iyileştirmenin bir yolu olarak kullanılan ses terapileriyle ilgili geçtiğimiz yıllarda yeni bir araştırma yapıldı. Şimdi ise Birleşik Krallık'taki nörobilimciler, beynimiz ve vücudumuz için en rahatlatıcı müzik tonlarını araştırmaya başladı. Çalışma, sensörlere bağlıyken zor bulmacaları mümkün olan en kısa sürede çözmeye çalışan katılımcılar üzerinde gerçekleştirildi. Bulmacalar belirli bir düzeyde stres yarattı ve katılımcılar farklı şarkıları dinlerken araştırmacılar beyin aktivitesinin yanı sıra kalp atış hızı, kan basıncı ve nefes alma oranını içeren fizyolojik durumları ölçtüler.

%65 oranında kaygı seviyesinde azalma

Araştırmayı yapan Mindlab International'dan Dr. David Lewis Hodgson'a göre, oluşturulan çalma listesindeki en iyi şarkı, diğerlerine göre daha büyük bir rahatlama etkisi yaratıyor. Şarkının adı ise "Weightless". Bu şarkı katılımcıların kaygı seviyesinde %65 oranında azalma sağladı. Özellikle kadın katılımcılarda uykuya neden olduğu gözlemlendi, bu nedenle araba kullanırken dinlememeniz öneriliyor. Marconi Union tarafından yaratılan şarkı Weightless, terapistlerle çalışarak bu şarkıyı hazırladı ve amaç stres seviyesini azaltmaktı. Özenle düzenlenmiş armonileri, ritimleri ve bas çizgileri dinleyicinin kalp atış hızını yavaşlatmaya, kan basıncını düşürmeye ve stres hormonu kortizol düzeylerini düşürmeye yardımcı oluyor.

Stresle baş etmek için 10 şarkı

Stresin sebep olduğu birçok hastalık vardır ve bedenimize iyi bakmak istiyorsak stresle nasıl baş edeceğimizi bulmamız gerekir. Özellikle bedenimizin ve zihnimizin sürekli uyarıldığı bu çağda stres seviyemiz artıyor. Müzik, endişe hissetmenize neden olabilecek tüm etiketler, metinler, e-postalar, sürekli bildirim gönderen uygulamalar, randevular, toplantılar ve teslim tarihleri gibi durumlarda bize yardımcı olabilir. Sizler için stresi azaltan şarkıları bir çalma listesinde topladık. Bu rahatlatıcı müzikler dilediğiniz zaman kaygı ve stresten uzaklaşmak için dinleyebilirsiniz.

İşte kaygı ve stres seviyenizi düşürmek için dinleyebileceğiniz 10 şarkı:

10. “We Can Fly,” by Rue du Soleil (Café Del Mar)

Yapay zeka ilk kez ilaç geliştirdi! Onay bekliyor... Yapay zeka ilk kez ilaç geliştirdi! Onay bekliyor...

9. “Canzonetta Sull’aria,” by Mozart

8. “Someone Like You,” by Adele

7. “Pure Shores,” by All Saints

6. “Please Don’t Go,” by Barcelona

5. “Strawberry Swing,” by Coldplay

4. “Watermark,” by Enya

3. “Mellomaniac (Chill Out Mix),” by DJ Shah

2. “Electra,” by Airstream

1. “Weightless,” by Marconi Union

Editör: Megabayt Haber