Dolandırıcıların artık en kullandıkları yöntemler arasında olan mobil platformlar dikkat edilmediği takdirde çok büyük sorunlarla sizi karşı karşıya bırakabilir. Tek bir tıkla bankacılık işlerinizi ve diğer tüm kişizel işleriniz hallettiğiniz akıllı telefonlar, dolandırıcıların en büyük hedefi konumunda.

OpenAI'dan önemli yapay zeka önlemi! OpenAI'dan önemli yapay zeka önlemi!

Bursa'da yaşayan Aykut Yakut isimli vatandaş, dolandırıcıların son kurbanı oldu. Telefonuna gelen bir mesaj yüzünden tam 62 bin TL kaptıran vatandaş, şimdi yardım bekliyor.

"Utanmıyor musun bu resmi çekmeye?" şeklinde bir mesaj geldi

Cumhuriyet’in haberine göre telefonuna ”Utanmıyor musun bu resmi çekmeye?” şeklinde bir mesaj gelen Aykut Yakut adlı vatandaş, merak edip mesajın altındaki linke tıkladı. Linke tıklamasıyla dolandırıcılara tam 62 bin TL'sini kaptırdı. Bir anlık merakına yenik düşüp linke tıkladığını dile getiren Yakut, yetkililerden yardım bekliyor.

aykut-yakut

Telefon kapandı ve paralarım gitti

Aykut Yakut, telefonuna gelen mesajdaki linke tıkladıktan sonra telefonuna virüs girdiğini ve kapandığı söyledi. Daha sonra ise baktığında kredi kartından 22 bin TL çekildiğini ve banka hesabından da 40 bin TL’nin havale edildiğini gördüğünü belirtti. Hatta rehberinde kayıtlı kişilere de aynı mesajın gönderildiğinin altını çizdi.

Dolandırıldığını anladıktan sonra bankaya koşarak hesabında kalan parayı bir şekilde çekmeyi başardığını söyleyen Yakut, başkalarının da benzer yöntemlerle bu tuzağa düşebileceğini söyleyerek vatandaşları net bir dille uyardı.

Aykut Yakut’un açıklaması şöyle;

”Toplamda 76 bin lira param vardı. 27 bin lira da kredi kartımda vardı, 22 bin lirasını çekiyorlar. 40 bin lira da hesaptan çekiyorlar. Hesabımda kalan parayı hemen bankaya gidip çektim. Yoksa onu da alacaklardı. Şimdi biz nasıl bankalara güvenelim. Artık güvenmiyorum. Savcılığa gidip suç duyurusunda bulundum. Çok zor durumdayım. İki çocuk babasıyım, evim kira. Devlet büyüklerimden yardım istiyorum”

Editör: Burak Karahan