Apple’ın akıllı saati Apple Watch bu kez oldukça ilginç bir olayla haberlere konu oldu. Genellikle acil durumlarda yaptığı çağrılar sayesinde birçok insanın hayatını kurtardığı haberlerine tanık olduğumuz akıllı saat bu kez bir spor salonunun polisler tarafından ‘yanlışlıkla’ basılmasına neden oldu.

Avustralya’da yaşanan olayda Muay Thai dersi veren Jamie Alleyne, öğrencisini çalıştırdığı sırada 15 kişilik silahlı bir polis ekibi tarafından spor salonu basıldı. Polislerin orda olmasının nedeni ise ‘silahlı çatışma’ ihbarı gelmiş olmasıydı. 

Antrenörün Apple Watch’u yanlışlıkla ‘silahlı çatışma’ ihbarı yaptı

Muay Thai antrenörü Jamie Alleyne Instagram üzerinden yaptığı paylaşımda olayla ilgili şunları söyledi: 

"Bunun yaşandığına hala inanamıyorum! Apple Watch'um Siri'yi etkinleştirdi, ardından bir antrenman sırasında yanlışlıkla Acil Servisleri aradı ve yaklaşık 15 polis geldi. Delilik."

Siri tarafından antrenman sırasında seslerin yanlış anlaşılması sonucu, polislere ihbar gitti ve spor salonuna baskın düzenlendi. Jamie’nin kolundaki saat, antrenman sırasında Jamie’nin “1-1-2” gibi vuruş komutlarını acil numarayı aramak olarak algılamıştı.

Çalışma sırasında öğrencisinin yumruk atması için elinde yumruk tutan Jamie, durumun daha da ilginç bir hal almasına neden oldu. Çünkü bu yastığa gelen ses Siri tarafından ‘pat’ sesi olarak duyuldu. Yine aynı şekilde Jamie’nin öğrencisinin vuruşları için söylediği ‘Good shot (iyi vuruş)’ gibi sözleri de Siri için silahlı çatışmanın işaretiydi. Haliyle Siri, polis ekiplerine Jamie adına ulaştı ve silahlı çatışma ihbarında bulundu.

Microsoft, Xbox'ı Xbox yapan yeşili oyun kontrolörüne ekledi Microsoft, Xbox'ı Xbox yapan yeşili oyun kontrolörüne ekledi

Polis olay yerinde gerçeği öğrendi ve önemli bir durum yaşanmadan sorun çözüldü. Hatta Jamie, polislerin kendisine ‘Artık bizimle dövüşmek zorundasın’ şeklinde bir şaka yaptığını da söyledi.

Jamie açıklamasında Apple Watch’undaki Siri’yi devre dışı bıraktığını da ekledi.