Carnegie Mellon Üniversitesi'ndeki çalışmalarını Shift Robotics adlı bir şirkete dönüştüren robotik mühendislerinden oluşan bir ekip, Moonwalker isimli ayakkabıları geliştirdi. Aslında tekerlekli patenlere benzeyen Moonwalker, giyildiğinde asla böyle hissetirmeyecek şekilde tasarlandı.

Microsoft, Xbox'ı Xbox yapan yeşili oyun kontrolörüne ekledi Microsoft, Xbox'ı Xbox yapan yeşili oyun kontrolörüne ekledi

41a5204fbcf81dc601d77797a6d597c4_original

Kayışlı bir tasarıma sahip olan Moonwalker, standart ayakkabının üzerine giyiliyor ve neredeyse tüm ayakkabı çeşitleriyle uyumlu. Moonwalker 8 adet tekerlere güç veren 300 watt'lık bir elektrik motorundan güç alıyor. Patenlerdeki gibi yapıda olmayan bu tekerlekler çok daha küçük ve hepsi tek bir sırada değil. Bu nedenle denge gibi bir probleminiz olmuyor. Algoritmalar, motorların gücünü her ayak arasında senkronize olacak şekilde otomatik olarak ayarlarken, sensörler kullanıcının yürüyüşünü izler, böylece  kullanıcı daha hızlı veya daha yavaş yürüdükçe eklenen hız artar ve azalır. 

Menteşeli tasarıma sahip burun kısmı normal bir ayakkabı gibi esneyebilir böylece Moonwalker ile yürürken rahat ve doğal hissettiriyor.

Aşağıdaki videodan Moonwalker'ın detaylarını görebilirsiniz:

Moonwalker'ların birinin yürüme hızını %250'ye kadar artırabileceği iddiası, çoğu insanın saatte 2,5-4 mil hızla yürüdüğü gerçeğine dayanmaktadır. Moonwalker'lar, yokuş aşağı yürürken bile 7mph'lik sınırlı bir hıza sahipler ve kullanıcılar 90 cm'den biraz fazla bir süre içinde tamamen durabiliyorlarAyrıca, tekerlekleri kilitleyen ve serbestçe yuvarlanmalarını önleyen bir modu etkinleştiren özel bir ayak hareketiyle merdivenlerde kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

2022-10-27 11_31_55-Window

9 buçuk kilometre kadar kullanım ömrü sağlayan bataryası, kısa yolculuklar için bir arabaya alternatif olabilir. lektrikli scooter veya bisikletten çok daha küçük oldukları için, kullanılmadıklarında masanızda veya hatta bir sırt çantasında saklanması kolaydır.

hift Robotics, bir üretim çalışması için 90.000 dolar toplamayı uman bir Kickstarter kampanyası başlattı. Ön siparişe açılan Moonwalker ayakkabılar 799 dolardan 1400 dolara kadar farklı fiyatla listelendi. 

Editör: Burak Karahan