Yazılım devi Microsoft'un, dijital yayın platformu Netflix için tam 190 milyar doları gözden çıkardığı belirtiliyor. Microsoft geçtiğimiz dönemde Activision Blizzard'ı 68.7 milyar dolar karşılığında satın almak için anlaşmıştı. 

Reuters'in haberine göre Microsoft, Netflix'i satın almak için 190 milyar dolarlıkbir teklif hazırladı. CEO Satya Nadella'nın "büyük düşündüğü" ve bu nedenle 2023'ün ilk yarısında yayın platformunu satın almak istediği gelen bilgiler arasında.

Microsoft'un diğer dev satın alımı Activision Blizzard anlaşması hala kesin olarak onaylanmadı ve düzenelyicilerin ikna edilme süreci devam ediyor.

Reuters'a göre ise Netflix satın alımının Activision Blizzard satın alımına göre daha kolay gerçekleşebileceği çünkü Federal Ticaret Komisyonu (FTC) ve Avrupa Birliği gibi düzenleyici kurumlardan geçmesinin daha rahat olacağını öne sürdü. İki şirketin daha önceden de birbirleriyle yakın ilişkileri olduğu biliniyordu.

Netflix-Microsoft

Netflix'in yakın zamanda piyasaya sürdüğü reklamlı abonelik hizmetinde reklam ortağı Microsoft'tu. Microsoft başkanı Brad Smith de Netflix'in yönetim kurulunda yer alıyor. Bu anlaşma ile Microsoft'un cihazlarında bir video oyun akış hizmeti sunmak istediği belirtiliyor.

Microsoft'un çılgın satın alımlarının başlangıcı aslında 2014 yılında Minecraft'ın arkasındaki şirketi 2.5 milyar dolara satın almasıydı. Daha sonra Microsoft, LinkedIn'i 26 milyar dolara ve konuşma tanıma ve yapay zeka yazılım geliştiricisi Nuance'ı 20 milyar dolara satın aldı.

Google, yapay zeka içeriklerine ödenek desteği vermeye başladı! Google, yapay zeka içeriklerine ödenek desteği vermeye başladı!

Netflix'in oyun alanında kendi büyük planları var. 2022'de Reed Hastings'in ortak liderliğindeki şirket, altıncı şirket içi stüdyosu olan geliştirici Spry Fox'u satın aldı.  Microsoft imparatorluğunun bir parçası olmak, bu hırsları güçlendirecektir.

Editör: Burak Karahan