2022 yılında üretilen eDrive35, i4 eDrive40, i4 M50'nin iX xDrive40, iX xDrive50 ve iX M60'ın batarya aksamlarında çok kritik olduğu düşünülen bir hata keşfedildi.

Otomotiv sektörü mart ayı ihracatında rekor kırdı Otomotiv sektörü mart ayı ihracatında rekor kırdı

Motorun elektrik kesintilerine uğratan bu hata, bataryaların doğru çalışmasını engelliyor. BMW, tespitler sonrasında batarya elektroniğiyle ilgili olası bir sorun nedeniyle 14 bin 086 elektrikli otomobili için araba sahiplerine geri çağırma uyarısında bulundu. Son elektrikli otomobillerini geniş bir inceleme altına alan BMW, bazı şartlarda elektrik kesintisi gerçekleştiğini ve bu durum neticesinde motor arızasına yol açabileceğini saptadı.

bmw (2)-1

BMW, araç yazılımlarının acilen güncellenmesi gerektiğini belirti

Ayrıca BMW tarafından yapılan açıklamalara göre, pil yönetimi elektroniğindeki çeşitli arızalar nedeniyle araçta elektrik kesintisi yaşanabilir ve motor kontrol ünitesinin sıfırlanmasına yol açabileceği belirtildi. Olası bir arıza sonucunda sürücü ekran panelinden bir uyarı mesajı alacak ve motor ünitesinin açılmasından sonra araç yeniden çalıştırılabilecek olsa da, bu durum geçici bir güç kaybına hatta aracın kitlenmesine neden olabilir.

bmw (1)

Şirketin ilk açıklamasına göre halihazırda 14 bini aşkın elektrikli araba bu hatadan etkilediği söylendi. Ancak bu sorunla ilgili bildirilen kaza veya herhangi bir yaralanma olmadı. Geri çağrılan araç modelleri arasında 2022'den 2023 yılına kadar üretilen eDrive35, i4 eDrive40, i4 M50'nin iX xDrive40, iX xDrive50 ve iX M60 modelleri yer alıyor. BMW, araç satış bayilerine araç yazılımlarını yeni bir sürüme güncelleme talimatı verdiğini de belirtti. Ancak otomobil sahipleri, geri çağırma bildirim aldıktan sonra sorunu sadece yetkili servislerde giderebilecek.