Dogecoin, Elon Musk'ın başına bela açtı! Dogecoin, Elon Musk'ın başına bela açtı!

Bitcoin madenciliğinin artması, hükümetlerin uyguladığı kurallar ve yaşanan kripto para borsası olayları nedeni ile kripto para madencilerinin gelirleri dibe vurmuş durumda. Artık madenciler, satın aldıkları ekipmanların ücretlerini geri ödeme noktasında bile zorlanıyor.

Chip'te yer alan habere göre; Ortaya çıkan son verilere göre Bitcoin madencileri 2022 yılını 4 milyar dolar zararla kapatıyor. Hashrate Index tarafından kısa bir süre önce yayımlanan bir rapora göre, halka açık Bitcoin madenciliği firmaları, bu yıl yaşanan çöküşün altında ezilmek üzere. Bitcoin madencileri 2022’yi 4 milyar doları aşan bir toplu borç profiliyle bitirmeye hazırlanıyor.

1200x-1

Paylaşılan rapora göre Bitcoin madencisi Core Scientific şirketinin alacaklılara 1.3 milyar dolar borcu bulunuyor ve Bölüm 11 iflas koruması için başvurmuş durumda. Aynı zamanda şirket envanterinin bir kısmını da tasfiye etmeye çalışıyor. Bu envanterler 1 gigawatt değerinde ve şirketin ilk hedefi bu cihazları nakit paraya çevirmek.

Bunun yanı sıra şirketlerin kullandığu yüklü miktardaki krediler de büyük sorunlara yol açıyor. Bu kredilerin büyük bir kısamı, Bitcoin (BTC) başta olmak üzere kripto varlıklarına karşı çekildi ve Bitcoin (BTC) ve kripto fiyatlarının yılın başından bu yana önemli ölçüde düşmesiyle hizmet vermek daha da zorlaştı.

Editör: Burak Karahan