Eylül 2000'de piyasaya çıkan ve piyasaya çıktıktan sonra dünya genelinde en çok tercih edilen cep telefonlarından olan Nokia 3310, günümüzde bile herkesin gündeminde. Günümüz telefonlarıyla karşılaştırıldığında pek bir özelliği olmayan Nokia 3310'u diğer tüm telefonlardan ayıran detayı ise sağlamlığıydı.

0x0-nokia-3310un-eski-modeli-hakkindaki-sasirtici-gercekler-1515062625392

Bu günlerde çabukcak biten şarjlar, kırık ekranlar gibi birçok problemlerle uğraşırken, Nokia 3310 bu problemlerimizi hiçe saymıştı. Hatta şarj cihazımızı kaybettiğimiz günler bile oluyordu.

App Store müjdeyi verdi: Retro oyun konsolları iPhone'lara geliyor... App Store müjdeyi verdi: Retro oyun konsolları iPhone'lara geliyor...

Sağlamlığıyla ün salan Nokia 3310 sonunda birisi tarafından yok edildi. Ama bunu yapması için gerçekten çok büyük bir silah kullanması gerekti: Hidrolik pres

3310'un 'hidrolik presle ezildiğini' gösteren bir video bu hafta Reddit'te yayınlandı ve yaklaşık 70.000 olumlu oy aldı. Şaşırtıcı bir şekilde Nokia 3310 bu hidrolik prese uzun süre dayanmayı başardı. 

nokia-2

Videoya gelen komik yorumlardan bazıları şöyleydi:

“20+ yıl önce bir keresinde sokakta rastgele biri tarafından saldırıya uğradım. Direndim ve yere gittik. Baş parmağını gözüme soktular, hiç bu kadar korkmamıştım, kör olacağım sandım. 3310'u elime aldım ve çılgınca kafalarına vurdum. O telefon görme yeteneğimi kurtardı ve daha sonra hala iyi çalıştı, hasar belirtisi yok. Yine de biraz saç, kan ve leke temizlemek zorunda kaldım. Gelmiş geçmiş en iyi telefon. Bana neden saldırdıklarını hala anlamış değilim. 3310'um onları pişman etti.”

"Bir şantiyedeydim, bir adam Nokia'sını birkaç saat önce art arda bir ekskavatörün (20-30 metrik ton) ezdiği bir su birikintisine düşürdü. 3310'u bulduğumuzda sıkıntısız bir şekilde çalışıyordu."

Editör: Burak Karahan