Günümüzde TikTok ve Instagram gibi platformda gördüğümüz kısa videoların atası olarak kabul edilen Vine, 2013 yılında hayatımıza girmiş fakat 2017'de kapatılmıştı. Uygulama kullanıcının maksimum 6 saniyelik kısa videolar çekebilmesini sağlıyordu ve ülkemizde de oldukça popülerdi. Peki Vine geri dönsün ister miydiniz? Bu soruyu aslında biz sormuyoruz, Elon Musk soruyor.

06oePzg6gGyD0t3lvAWXaBL-1

Threads ve Instagram daha çok birleşiyor! Threads ve Instagram daha çok birleşiyor!

Twitter'ı satın almasıyla birlikte köklü değişiklikler yapmaya hazırlanan Elon Musk, Twitter hesabından yaptığı anket ile kullanıcılara 'Vine'ı geri getirmelimiyiz?' sorusunu sordu. Bu haber yazıldığı sırada 1.6 milyondan fazla kullanıcının oy kullandığı ankette %70'ten fazla bir oranla 'Evet' oyu kullanılmış.

Vine'ın günümüz TikTok'unun atası olarak kabul edilen uygulama olduğunundan bahsetmiştik. Bilmeyen okuyucularımız için biraz daha detaylı anlatmak gerekirse; Vine kullanıcıları, uygulama içi kamerayla kayıt yaparken kısa video kliplerini yaklaşık altı saniyeye kadar kayıt yapabiliyorlardı. Kamera, yalnızca dokunulduğunda kayıt yapardı; böylece kullanıcıların anında düzenlemesine ya da hareket efektleri durdurmasına (stop motion) olanak sağlandı. Süreç içerisinde Vine'a birçok farklı özellik eklendi ve daha da geliştirildi. 

Türkiye'de de günümüzde tanıdığımız birçok sosyal medya fenomeni ve influencer, döneminde Vine üzerinde ünlü olmuştu.

Peki siz Vine uygulamasını tekrar görmek ister miydiniz?

Editör: Burak Karahan