Yeni bir akıllı telefon kamera merceği sayesinde on binlerce cilt kanseri hastasına daha hızlı teşhis konulabilecek. 50p boyutunda olan lens, bir akıllı telefona takılabilir ve benlerin veya cilt lejyonlarının ayrıntılı görüntülerini alabilir.

NHS yetkilileri tarafından "teledermatoloji" olarak adlandırılan hizmet, dermatologlar gibi uzman doktorların bir günde değerlendirebilecekleri hasta sayısını ikiye katlayabilmesi umuduyla Temmuz ayına kadar İngiltere'nin tüm bölgelerinde yaygın olarak kullanıma sunulacak.

cilt kanseri

Geçen yıl İngiltere'de yaklaşık 600.000 kişi cilt kanseri kontrolü için sevk edilirken, 56.000 cilt kanseri hastası tedavi gördü. NHS yetkilileri, cihazın daha önceki bir test aşamasında yaklaşık 10.000 gereksiz yüz yüze randevuyu önlemeye yardımcı olduğunu belirtti. Ayrıca bu yeni teknoloji, kırsal alanlardaki pratisyen hekimlerin hastalarının daha hızlı incelenmesine yardımcı olmalarını da sağlayabilir.

NHS, bunun yanı sıra cilt kanseri varlığını değerlendirmek için yapay zeka (AI) araçlarını deniyor.

Dalgıçların damarlarında gezen nadir hastalık! Dalgıçların damarlarında gezen nadir hastalık!

Skin Analytics'in kurucusu Neil Daly cilt kanserini tespit edebilen mercek hakkında şunları söyledi: "Misyonumuz, cilt kanseri değerlendirmelerine daha kolay erişim sağlayarak daha fazla insanın cilt kanserinden kurtulmasına yardımcı olmaktır ve DERM teknolojimizi kullanarak daha fazla hastanenin daha fazla hastayı daha hızlı görmesine yardımcı olmaktan heyecan duyuyoruz."

Editör: Enes Sapmaz