Su ürünleri, hem ekolojik hem de beslenme problemlerini çözebilir Su ürünleri, hem ekolojik hem de beslenme problemlerini çözebilir

Londra'daki bir dostluk müsabakasında büyük satranç ustası Magnus Carlsen'e karşı karşı karşıya gelen Bill Gates, hamle yapması için sadece 12 saniyeye ihtiyacı olduğu mat oldu.

Ancak Microsoft kurucusuna satranç masasında birkaç avantaj verildi, beyaz taşları kontrol ederken ilk harekete geçmek ve düşünmeye daha çok fazla zaman vermek gibi. Bill Gates'e toplamda hamlelerini yapması için iki dakika verildi, oysa satranç ustası Carlsen'in taşlarını oynaması için sadece 30 saniyesi vardı ve yine de bu sürenin yarısını bile kullanmadan kazanan oldu.

Bill Gates'in satranç ustasının karşısında şansı olmadı

İlk hamleyi yapan Gates, şahının önündeki piyonu iki kare ileri gönderdi ve oyun o andan itibaren başladı. Carlsen kendi piyonunu göndermeden önce her iki oyuncu da bir at yerleştirdi ve tahtanın her yerinde çapraz bir taş dizisi oluşturdu.

Opsiyonlarını düşünen Gates, fillerinden birini konuşlandırarak, tahtasının sağ tarafını açık bırakarak ve şahını açığa çıkardı. Carlsen ikinci atını, Gates bir taş alan ilk oyuncu olmadan önce konuşlandırdı ve Carlsen'in konuşlandırılmış piyonunu kendisininkiyle engelledi.

Microsoft'un kurucusu daha sonra, sonunda ona oyunda en büyük hatasını yaparak şahını açıktaki sağ bölgeye konumlardırdı.

bill gates (1)-1

Bu hamle, Carlsen şahına bir büyükustanın saldırılarına karşı şiddetle ihtiyaç duyduğu korumayı vermek yerine, çok az manevra alanı olan dayanıksız bir piyonunu duvarının arkasına etkili bir şekilde hapsetti. Daha sonra piyonlardan birini en sonunda ele geçirildiği yere göndererek Carlsen'in veziri ve atlarından biriyle tuzak kurmasına izin verdi.

Gates'in Şahı kendi taşlarının arkasına sıkıştırıldığında, Carlsen vezirini beyaz şahın hemen yanına taşıdı ve onun yerini bir at ile koruyarak Gates'in şahını tehdit eden taşı alamamasına neden oldu.

Gates, kendisine ayrılan sürenin yalnızca 50 saniyesini kullanmış ve yenilgisine karşı "bu hızlıydı" demesiyle, Carlsen yalnızca 12 saniyelik hamlelerle matı ve kazanmayı garantiledi. 

Bill Gates'in Magnus Carlsen'a karşı oynadığı satranç maçını aşağıdaki oynatıcıdan izleyebilirsiniz.

Editör: Enes Sapmaz