Elektrikli araçlardan akıllı telefonlara kadar her şeye güç sağlayan lityum-iyon piller, günümüz dünyasında yaygın olmakla birlikte, tüm uygulama alanları için mutlaka en uygun çözüm değildir. Araştırmacılar, birkaç önemli avantaj sunan bir oksijen-iyon pili yaratarak bir çığır açtılar. Lityum-iyon pillerin enerji yoğunluğuyla aynı olmasa da, depolama kapasitesi zamanla geri döndürülemez bir şekilde azalmıyor. Bu da pile olağanüstü uzun bir kullanım ömrüne sahip olmasını sağlıyor.

Güneşten 100.000 milyar daha parlak! Işık patlamaları uzayı aydınlatıyor... Güneşten 100.000 milyar daha parlak! Işık patlamaları uzayı aydınlatıyor...

Ayrıca, oksijen-iyon pillerin üretimi nadir bulunan elementleri gerektirmez ve yanıcı olmayan malzemeler içerir. Yenilikçi pil konsepti, şimdiden İspanya'daki ortaklarla işbirliği içinde yapılan bir patent başvurusu sonrasında, elektrik enerjisini yenilenebilir kaynaklardan tutmak için gerekli büyük ölçekli enerji depolama sistemleri için olağanüstü bir çözüm sağlayabilir.