Saç dökülmesi birçok erkek için hayatın kaçınılmaz bir parçasıdır, ancak bu yeni keşif ile geçmişte kalabilir. Çünkü, insanlarının 'mağara adamı geni' olarak adlandırdığı ilk bulgular, kellik için olası bir 'tedavi' üretmeye yardımcı olabilir.

Utah Sağlık Üniversitesi ve Pittsburgh Üniversitesi'ndeki bilim insanları, bir kişinin saçlarını yeniden uzatması için 'mağara adam genlerinin' pasifleştirilmesi gerektiğini öne sürdüler. Bu yeni keşif aynı zamanda, kemoterapi gören veya alopesi gibi durumları olan kişiler gibi saç dökülmesi olan herkes için çığır açan bir keşif olduğu belirtiliyor.

kellik (3)

Araştırmacılar, insanların aslında sürekli olarak saç uzatma yeteneğine sahip olduğunu belirterek yeni mağara adamı genlerinin kelliğe yeni bir çözüm üretebileceğini söylediler.

Utah Sağlık Üniversitesi'nden Dr Nathan Clark yaptığı açıklamalarda şunları söyledi: "Saç dökülmesinden bazı genetik değişiklikler sorumlu olabilir. Kendi genetiğimizi öğrenmek için biyolojik çeşitliliği kullanma konusunda yaratıcı bir yaklaşım benimsedik."

Çalışma, 'mağara adamı geninin' neden insanlarda kelliğe yol açtığını keşfetmek için yakın kuzenlerimiz maymunlar ve goriller de dahil olmak üzere 62 hayvanın genetik kodlarını inceledi ve bu bilgiler doğrultusunda genler üzerinde yeni bir tedavi üretmeyi amaçlıyor.

Bununla birlikte, bilim insanları kelliği tamamen iyileştiremeseler bile, bu alanda hala büyük ilerlemeler kaydetmeye devam ediyorlar.

kellik (2)

Örneğin, Daily Star'da paylaşılan bazı haberlere göre yeni bir ilacın geçen yıl altı ay gibi kısa bir sürede insanların saç dökülmesini tersine çevirmesine yardımcı olduğu bildirildi. Saç dökülmesi tedavisinde 'önemli bir kilometre taşı' olarak tanımlanan ilaç, alopesi areata olarak bilinen hastalığı hedefliyor. Bu hastalık, bağışıklık sistemi yanlışlıkla saç köklerine saldırdığında saç dökülmesine neden olan otoimmün bir durum olarak nitelendiriliyor.

İlk yapılan testler, ABD'deki ilaç şirketi Concert Pharmaceuticals tarafından yürütüldü ve saç dökülmesi yaşayan 706 gönüllü araştırma projesine dahil edildi.

Onlara değişen dozlarda CTP-543 verildi ve günde iki kez 12 mg veya 8 mg doz alan kişilerin yüzde 42'si ve saçlarının yüzde 80'inin tekrar geri döndüğünü gördü. Hayatlarının saç dökülmesinden zararlı bir şekilde etkilendiğini hisseden kişiler için üretilen ilaç, kelliği engellemede büyük bir adım olabilir.

Alzheimer'ı yavaşlatan yeni bir ilaç bulundu! Alzheimer'ı yavaşlatan yeni bir ilaç bulundu!

kellik (1)-2

Ayrıca kellik bir kişinin güveni üzerinde oldukça büyük bir etkisi olabilir, özellikle de kendini ortaya çıkarma söz konusu olduğunda. Erkeklerin dörtte üçü bunun aşkı bulmalarını engellediğine inandıklarını söylerken, erkeklerin yüzde 40'ı bunun özgüvenlerini etkilediğini söylüyor. Saç dökülmesi olan 800 erkek üzerinde yapılan bir araştırma, yüzde 73'ünün daha kalın saçlı arkadaşlarına kıyasla romantik arayışlarında daha az başarılı olduklarını söylediğini ortaya koydu.

Editör: Enes Sapmaz