Tilburg ve Rotterdam'ın Erasmus üniversitelerindeki istatistikçiler tarafından yürütülen çalışma, 2017'ye kadar olan 30 yılda Hollanda'da 75.000 kişinin öldüğü yaşa göz attılar. Araştırmacılar, yaşam beklentisine odaklanmak yerine, tek bir bireyin kendilerine bakma durumunda ne kadar yaşayabileceğini ve yaşamlarının bir hastalık veya başka bir durum nedeniyle ömrünün kısalıp kısalmadığını belirlemek istedi.

yaşlı insan yas (2)

Araştırmacılar, çalışmadaki kişilerin öldükleri yaş verilerine baktıktan sonra, insanların maksimum yaşam süresinin doksanlı yaşlarında olduğunu belirlediler. İnsanlar bundan daha uzun yaşayabilirler, ancak yaşam süresi söz konusu olduğunda kadınlar erkeklerden biraz daha üstündür.

Araştırmacılar, bir insanın 115 yıldan fazla yaşamasının pek olası olmadığını, bir kadının maksimum yaşam süresinin 115,7 yıl olduğunu, erkeklerin ise maksimum 114,1 yaşına ulaşabileceğini öne sürdüler.

Araştırmayı yürüten üç bilim insanından biri olan Profesör John Einmahl, bulguları yorumlayarak şunları söyledi: "Artık ortalama olarak insanlar daha uzun yaşıyor." 

Cyberpunk lensler gerçek oluyor! Uzaktan cihaz kontrol edebilecek Cyberpunk lensler gerçek oluyor! Uzaktan cihaz kontrol edebilecek

"Ortalama yaşam beklentisi arttı. Bununla birlikte, maksimum yaşam süresi beklentisinin kendisi değişmedi."

yaşlı insan yas (3)

Araştırmacıların bulgularına rağmen Einmahl, normları esneten ve önerilen bu maksimum yaşam süresinin ötesinde yaşayan insanların örnekleri olduğunu da kabul etti.

Editör: Enes Sapmaz