Papua Yeni Gine ormanlarında 140 yıldır neslinin tükendiği sanılan bir kuş yeniden keşfedildi. 

Burada yaşam kanıtlarının bulunması imkansız olarak görülüyordu! Yerin 4 metre altından çıktı Burada yaşam kanıtlarının bulunması imkansız olarak görülüyordu! Yerin 4 metre altından çıktı

Siyah Enseli Sülün Güvercini (The Black-naped Pheasant-pigeon), bilim adamları tarafından ilk ve son kez 1882'de keşfedilmişti. Kuşu yeniden keşfetmek için yola çıkan keşif ekibi, kuşun ilk kez görüntülendiği Papua Yeni Gine açıklarındaki D'Entrecasteaux Takımadaları'ndaki Fergusson adasında  1 ay geçirdi.  Ekip, Papua Yeni Gine Ulusal Müzesi'ndeki yerel personelin yanı sıra Cornell Ornitoloji Laboratuvarı ve American Bird Conservancy'den uluslararası bilim adamlarından oluşuyordu.

Fergusson Adası engebeli, dağlık bir araziyle kaplıdır. Bu nedenle keşif normalden daha da zor bir hal alıyor. Araştırmanın bitmesine sadece 2 gün kala,  bir kamera tuzağı son derece nadir bulunan kuşun görüntülerini yakaladı.

İşte 140 yıldır görülmemiş Siyah Enseli Sülün Güvercininin (The Black-naped Pheasant-pigeon) görüntüleri:

American Bird Conservancy'de kayıp kuşlar programının direktörü ve keşif gezisinin eş lideri John C. Mittermeier, "Bir aylık aramanın ardından sülün güvercininin ilk fotoğraflarını görmek, tek boynuzlu at bulmak gibi hissettirdi. Bir korumacı ve kuş gözlemcisi olarak tüm hayatınız boyunca hayalini kurduğunuz türden bir an." dedi. 

Açıklamaya göre kara enseli sülün güvercini, geniş bir kuyruğu olan, yerde yaşayan büyük bir güvercin. Bilim insanları bu türler hakkında hala çok az şey biliyorlar ve popülasyonun küçük ve azalmakta olduğuna inanıyorlar.

Koruma biyoloğu ve keşif ekibinin eş lideri Jason Gregg, "Kilkerran Dağı'nın batı yamacındaki köylere ulaşana kadar sülün güvercini görmüş ve duymuş avcılarla tanışmaya başladık. Kuşun yerel adı olan 'Auwo' konusunda daha emin olduk ve kara enseli sülün-güvercinin yaşadığı temel yaşam alanına onların yardımıyla yaklaştık." dedi. 

İşte görüntünün yakalandığı anda ekibin yaşadıkları:

Adanın en yüksek dağı olan Kilkerran Dağı'nın yamaçlarına toplam 12 adet kameralı tuzak yerleştirdiler. Ve yerel avcıların geçmişte kuşu gördüklerini bildirdikleri yerlere sekiz kamera daha yerleştirdiler. Duda Ununa dağ köyünde yaşayan Augustin Gregory adlı bir avcı, siyah enseli sülün güvercininin bulunmasında önemli rol oynadı.

Gregory ekibe kara enseli sülün güvercinini "dik sırtlar ve vadiler" olan bir bölgede gördüğünü söyledi. Ve kuşun kendine has ötüşlerini duymuştu. Açıklamaya göre keşif ekibi, Duda Ununa'nın yukarısındaki Kwama Nehri yakınında 3.200 fit yüksekliğindeki bir sırta bir kamera yerleştirdi. Ve son olarak, tam yolculukları sona ererken, orman zemininde yürüyen kuşun görüntülerini yakaladılar.

Editör: Burak Karahan