Florida kıyılarını tamamen kaplayan yosun bloğu belirsiz nedenlerden kayboldu! Florida kıyılarını tamamen kaplayan yosun bloğu belirsiz nedenlerden kayboldu!

Türkiye'nin ilk insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılelma'nın yer testleri geçtiğimiz günlerde yapılmış ve ilk görüntüleri Selçuk Bayaraktar paylaşmıştı. Şimdi ise Kızılelma ilk kez yerden havalandı. Bu görüntüleri yine Selçuk Bayraktar 'Zor tutuyoruz...' notuyla paylaştı.

İşte Baykar Teknoloji'nin üzerinde çalıştığı insansız savaş uçağı Kızılelma'nın ilk kez yerden havalandığı görüntüler:

Selçuk Bayraktar yaptığı Twitter paylaşımında, "Zor tutuyoruz. Bayraktar KIZILELMA teker kesme testinde ayaklarını yerden kesti. Az kaldı inşallah" açıklaması da ekledi. 

2023'te tam uçuş

Türkiye’nin inşa ettiği ve hâlihazırda seyir testlerini gerçekleştirdiği TCG Anadolu gemisi gibi kısa pistli gemilere iniş ve kalkış kabiliyetine sahip olacak şekilde geliştirilen Bayraktar Kızılelma, bu yeteneği sayesinde denizaşırı görevlerde önemli rol üstlenecek. Bu kabiliyetiyle Mavi Vatan’ın korunmasında stratejik bir rol üstlenecek.

Bayraktar Kızılelma, tasarımından elde edeceği düşük radar izi sayesinde en zorlu görevleri başarıyla gerçekleştirecek. 6 ton kalkış ağırlığına sahip olması hedeflenen Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı, milli olarak geliştirilen tüm mühimmatları kullanacak ve planlanan 1.500 kilogram faydalı yük taşıma kapasitesiyle büyük bir güç çarpanı olacak. İnsansız savaş uçağı, milli AESA radar ile yüksek durumsal farkındalığa da sahip olacak.

İnsansız hava araçlarından farklı olarak agresif manevralarla insanlı savaş uçakları gibi hava-hava muharebesi gerçekleştirebilecek olan Bayraktar Kızılelma, yerli hava-hava mühimmatları ile hava hedeflerine karşı da etkinlik sağlayacak. Bu kabiliyetleriyle harp sahasında dengeleri değiştirecek. 

Kızılelma’nın ilk tam uçuşu 2023’te gerçekleştirilecek.

Editör: Burak Karahan