Dünyanın en büyük kriopto para borsalarından olan FTX'in iflası, kripto dünyasında büyük bir depreme yol açmıştı. FTX'in batışının ardından ortaya çıkan raporlar ise şirketin batışından daha da sıkıntılı bir süreç doğurdu. Öyle ki, FTX ile ilgisi olan diğer tum borsa ve kripto şirketleri zora girdi, aralarında iflas eden kurumlar bile oldu. Yatırımcıların büyük yara aldığı bu olaylarda kripto para piyasalarına da güven zedelendi. Tüm bunların sonucu olarak tüm kripto para birimleri değer kaybeti.

Dogecoin, Elon Musk'ın başına bela açtı! Dogecoin, Elon Musk'ın başına bela açtı!

Tüm bu yaşananların ardından FTX'in kurucu ve CEO'su olan,  Sam Bankman-Fried, Bahamalar'da tutuklandı. ABD'nin girişimleri sonrası gerçekleşen tutuklama sonrası, Bahamalar yetkilileri, FTX'in çöküşü ve tüm yaşananlarla ilgili soruşturmanın devam edeceğini duyurdu.

20221111-ftx

"Söyleyecek daha çok şeyimiz olacak."

Tutuklamanın ardından ABD'li yetkililerden Savcı Damian Williams tarafından yapılan açıklamada,ABD New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi (SDNY) tarafından hazırlanan bir iddianameye dayanılarak tutuklamanın gerçekleştirildiği belirtildi. 

Williams, "Söyleyecek daha çok şeyimiz olacak." sözleriyle de adeta bir mesaj gönderdi.

Sam Bankman Fried hangi suçlardan yargılanacak?

The New York Times'ta yer alan habere göre; CEO Sam Bankman Fried, dolandırıcılık, dolandırıcılık için gizli anlaşmalar yapma, menkul kıymet dolandırıcılığı ve menkul kıymet dolandırıcılığı için gizli anlaşmalar yapma gibi suçlardan yargılanacak. 

FTX skandalı dizi oluyor: Amazon dizi için talepte bulundu FTX skandalı dizi oluyor: Amazon dizi için talepte bulundu

Hazine ve Maliye Bakanlığı, batan kripto para borsası FTX hakkında inceleme başlattı Hazine ve Maliye Bakanlığı, batan kripto para borsası FTX hakkında inceleme başlattı

FTX'in iflası sonrası yatırımcılar borsalardan kaçıyor: Son 17 ayın rekoru kırıldı FTX'in iflası sonrası yatırımcılar borsalardan kaçıyor: Son 17 ayın rekoru kırıldı

Editör: Burak Karahan