Bandai Namco, bir siber saldırının kurbanı olduğunu ve bilgisayar korsanlarının müşterilerinin gizli bilgilere eriştiğini söyledi. Ayrıca şirket, Eurogamer'a konuyu araştırdığını söyledi, ayrıca"Asya bölgelerindeki (Japonya hariç) müşteri bilgilerinin" bilgisayar korsanlarının sızdığı sunucularda ve bilgisayarlarda bulunma ihtimali olduğunu da belirtti.

Valorant, Playstation ve Xbox'lara geliyor! Tarih verildi... Valorant, Playstation ve Xbox'lara geliyor! Tarih verildi...

bandai namco siber saldırıya uğradı (1)-1

Japonya dışındaki tüm Asya ülkeleri saldırdan etkilendi!

Bir fidye yazılımı grubu bu haftanın başlarında, Elden Ring yayıncısına bir saldırı düzenlediğini iddia etti. Bu olay üzerine Bandai Namco birilerinin sistemlerini girdiğini ve veri ihlali işlendiğini doğruladı. Şirket, "3 Temmuz 2022'de Bandai Namco Holdings Inc., Asya bölgelerindeki (Japonya hariç) birkaç Grup şirketinin iç sistemlerine üçüncü şahıslar tarafından yetkisiz bir erişime maruza uğradığını doğruladı" dedi.

bandai namco siber saldırıya uğradı (1)

Bandai Namco'nun ihlali ne zaman keşfettiği veya sorunu ne zaman çözdüğü henüz belli değil. Ancak yayıncı, "zararın yayılmasını önlemek için sunuculara erişimi engellemek gibi önlemler" aldığını söyledi. Ayrıca sistemlerinin güvenliğini artırmak için üçüncü taraf ortaklarla birlikte çalışmaya başladığını belirtti.

Bandai Namco, sızıntının varlığını, hasarın kapsamını ve nedenini araştırmaya devam ediyor. Şirket, soruşturmanın bulgularını "en uygun olduğu şekilde" açıklayacağını söyledi. Ayrıca, "bu olayın neden olduğu herhangi bir komplikasyon veya endişe için" tüm müşterilerinden özür diledi.

bandai namco siber saldırıya uğradı (2)

Oyun şirketleri fidye yazılımı saldırılarının hedefi oldu

Son birkaç yılda bir dizi oyun şirketini hedef alan bilgisayar korsanları, Cyberpunk 2077 oyunun stüdyosu olan CD Projekt Red, geçen yılın başlarında bir fidye yazılımı saldırısının kurbanı olmuştu, ancak ödeme yapmayı reddetti. Geliştirici şirket olay üzerinden birkaç ay sonra saldırıda çalınan verilerinin internette dolaştığını söyledi. Bunların yanı sıra bilgisayar korsanları, son birkaç yılda EA ve Capcom gibi şirketlerin de sistemlerine sızdı.

Değerli düşüncelerinizi biz Megabayt ekibiyle yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Editör: Enes Sapmaz