Araştırmacılar, bakterilerin bir tür "hafıza" oluşturabildiğini ve bu hafızayı demir seviyeleri üzerinden yönettiğini ortaya koydu. Bu mekanizmanın, bakterilerin çeşitli davranışlarını, özellikle de antibiyotik direnci ve bakteriyel yığın oluşturma gibi stratejilerini depolamalarına ve aktarmalarına izin verdiği belirlendi.

bakteri (2)-1

Bitkileri talan eden böceklere yeni çözüm Bitkileri talan eden böceklere yeni çözüm

Çalışma, düşük demir seviyelerinin bakterilerin hızlı hareket etmelerini sağladığını, yüksek demir seviyelerinin ise bakterileri bir arada tutan yoğun biyofilm oluşturmasını tetiklediğini ortaya koydu. Bu demir tabanlı "bellekler", en az dört nesil boyunca devam ediyor, ancak yedinci nesilde kayboluyor.

Araştırmanın baş yazarı Souvik Bhattacharyya, "Demir seviyeleri, bakterilerin virülansında kritik bir rol oynar. Bu nedenle, demir seviyelerine müdahale edilerek, bakteri enfeksiyonlarına ve dirençlerine karşı etkili terapötik stratejiler geliştirmek mümkün olabilir. Bakterilerin davranışları hakkında daha fazla bilgi edindikçe, bu mikroorganizmalarla mücadele etmek daha etkili hale gelecektir" şeklinde konuştu.

Editör: Enes Sapmaz