Araştırmalar, yeterince uyumadığınız veya doğru beslenmediğiniz zamanlarda, bağışıklık sisteminizin hastalıklara karşı savunmak için en iyi şekilde çalışamayacağını söylüyor. Soğuk algınlığının yaklaştığını hissettiğinizde portakallara yüklenmek yerine, bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin en iyi yolu, daha önceden vücudunuzu sağlıklı ve güçlü tutmak olacak.

dasd

Formdan düştüğünüzde, uykusuz kaldığınızda veya stresli olduğunuzda, bağışıklık sisteminize zarar verirsiniz ve vücut işleviniz kısıtlanır. İmmünsüpresif yiyecek ve içecekler de bağışıklık fonksiyonunu yavaşlatır (şeker, aşırı kafein tüketimi ve alkollü içecekler). Stres hormonları ayrıca bağışıklık sistemini baskılar ve kronik stresin yarattığı yorgunluk zamanla bağışıklığın zayıflamasına neden olabilir. Bağışıklık sistemi, bağırsaklarınızdaki timus bezi, kemik iliği, lenf düğümleri, lenf damarları ve faydalı bakterilerden oluşur.

Diyetinizi mineral ve vitaminlerle destekleyin

Vitaminler ve mineraller, bağışıklık sisteminizde hayati işlevlere hizmet eder. Meyve ve sebzeler vücudun ihtiyaç duyduğu beslenmeyi sağlayarak bağışıklık sisteminizi desteklemeye ve korumaya yardımcı olur.

Bol bol su için

Bağışıklık sistemindeki her işlev için suya ihtiyaç vardır ve yalnızca susadığınızda içmek genellikle bağışıklık sisteminiz için yeterli değildir. Suda bulanan elektrolitler ayrıca sıvı dengesini korumak için önemlidir. Daha fazla su içerek ve ayrıca spor içecekleri veya diyetinize taze meyve suyu ekleyerek günlük hidrasyon seviyenizi artırmaya çalışın.

vücut beslenme bağışıklık (2)-1

Probiyotikler alın veya fermente gıdalar tüketin

Mikroorganizmalar vücut ağırlığınızın yüzde üçünü oluşturur. Probiyotikler, yoğurt, kefir gibi fermente gıdalarda doğal olarak bulunan faydalı bakterilerdir. Ayrıca ek takviye destekleri yoluyla da vücuda kazandırılabilirler. Probiyotik takviyesi almanın, bağışıklık sisteminizi güçlendirerek soğuk algınlığı ve gribin hastalık sürelerini kısalttığı belirtiliyor.

vücut beslenme bağışıklık (1)-1

C vitamini, D vitamini ve çinko takviyesi

C vitamini, soğuk algınlığını kısaltmaya yardımcı olduğu bulunan bağışıklık hücrelerinin üretimini destekleyen güçlü bir antioksidandır. D vitamini, yeni bağışıklık hücrelerinin üretiminde rol oynarken çinko, vücutsal işlevleri destekler. Bunların takviyesini almak, vücudunuzun yaygın viral enfeksiyonlarına karşı savaşmasında yardımcı olur.

vücut beslenme bağışıklık (3)

Meditasyon

Meditasyon, stresi yönetmek için iyi bilinen en iyi tekniklerden bir tanesidir, ancak bağışıklık sisteminizi de güçlendirdiğini de biliyor muydunuz? Meditasyonun bağışıklık fonksiyonuyla ilgili genlerin aktivitesini arttırdığı gösterilmiştir. Bu artan aktivite, bağışıklık sistemi içinde daha fazla hücresel iletişim ve etkili tepkilerle sonuçlanır ve meditasyon yapmak, günde on dakika hareketsiz oturmak kadar basit olabilir.

Yapay zeka ilk kez ilaç geliştirdi! Onay bekliyor... Yapay zeka ilk kez ilaç geliştirdi! Onay bekliyor...

Uyku

Bağışıklık fonksiyonu için kaliteli ve yeterli uykunun önemi belgelenmiştir. Zamanla uyku yoksunluğu, bağışıklık sisteminin tehditlere verdiği tehditleri azaltır. Uyku, kısa süreli anıları uzun süreli olarak depolamak için gerekli olduğu gibi, vücudun immünolojik hafıza süreçleri için de önemlidir.

uyku-01

Editör: Enes Sapmaz