Güney Kore dizileri yani K-dramalar son yıllarda dünyayı kasıp kavurmaya devam ediyor. Özellikle de Netflix'in Squid Game dizisinden sonra Güney Kore dizilerine olan ilgi daha da arttı. Biz de sizler için 18 harika Güney Kore dizisi seçtik. Not: Listede sadece Netflix'te yer alan yapımlar yer almaktadır

Bağımlılık yapan 18 Güney Kore dizisi (K-drama) önerisi

Kingdom

Dizi Kore'nin Joseon Hanedanlığı'nın, neredeyse 20. yüzyıla kadar uzanan yüzyıllarca süren bir dönemini anlatıyor ancak tek bir farkla: Zombiler. Korku, eğlence, ortaçağ ve politik entrika gibi birçok unsuru birleştiren Kingdom,Netflix'in ilk orijinal Güney Kore dizisi.

It’s Okay to Not Be Okay

Genel olarak ruh sağlığıyla ilgili tartışmalar dünyanın her yerinde endişeli olmaya devam ediyor ve Güney Kore de bir istisna değil. Tedavi fırsatları dünyanın diğer birçok yerine göre daha iyi olsa da, sosyal damgalama bir sorun olmaya devam ediyor. Jo Yong ve Park Shin-woo'nun mini dizisinin geçen yıl yayınlandığında bu kadar sansasyon yaratmasının bir nedeni de bu: yazar Jo, gösteriyi kendi kişisel deneyimlerine ve biraz da araştırmaya dayandırdı. Dizi, otistik kardeşiyle birlikte yaşayan bir sağlık çalışanı olan Moon Gang-tae (Kim Soo-hyun) ile antisosyal kişilik bozukluğu olan ünlü bir çocuk kitabı yazarı (Seo Yea-ji) arasındaki yavaş ilerleyen romantizmi anlatıyor.

Memories of the Alhambra

Çok distopik olmasa da neredeyse bir Black Mirror bölümü gibi. Yeni bir artırılmış gerçeklik oyununa yatırım yapan bir teknoloji CEO'su içerik oluşturucuyla tanışmak için İspanya'ya seyahat eder, ancak onun kaybolduğunu öğrenir. Neyse ki, yaratıcının aşırı havalı kız kardeşinin yerel bir pansiyonu var ve havada romantizm varken ikisi, gerçeklik ve fantezi arasındaki çizgi giderek bulanıklaşırken erkek kardeşini aramaya koyulur.

The King's Affection

Dizi, sarayda doğan ikiz kardeşlerin etrafında dönmektedir. Veliaht prensin eşi ikiz dünyaya getir. Ancak ikizler bir uğursuzluğun işareti olarak görülür ve ikiz kardeşlerden kız olanının öldürülmesine karar verilir. Annesi çocuğunun hayatını kurtarmak için gizlice onu saraydan göndertir. Bir süre sonra ikizlerden erkek olanı Lee Hwi bir hastalık nedeni ile hayatını kaybeder. Annesi bu ölümü gizler ve ikiz kızını Lee Hwi’nin yerine geçirerek büyütür. Lee Hwi sonunda veliaht prens olur.

Crash Landing on You

Dizi, bir Güney Koreli kadın ile bir Kuzey Koreli adamın arasındaki aşk hikâyesini konu alıyor. Güney Kore'deki bir holding sahibi olan Yoon Se-Ri (Son Ye-Jin) yamaç paraşütü yaparken sert rüzgar nedeni ile Kuzey Kore’ye acil iniş yapmak zorunda kalır. Burada, Kuzey Koreli bir subay olan Lee Jung-Hyeok (Hyun-Bin) ile karşılaşır. Lee Jung-Hyeok, Yoon Se-Ri’yi koruyup gizler ve bu süreçte gönlünü Yoon Se-Ri’ye kaptırır. Baş rol çiftinin birbirine olan uyumunu izlemek keyif verecektir. İyi Seyirler.

Stranger

Empati duyma yetisini kaybetmiş bir savcı, cesur bir kadın dedektifin yardımıyla siyasi yozlaşmanın ortasındaki bir cinayet vakasını çözmeye çalışır.

House of the Dragon'un 2. sezonu çıkmadan yeni sezon onayı geldi! Yeni spinoff yolda... House of the Dragon'un 2. sezonu çıkmadan yeni sezon onayı geldi! Yeni spinoff yolda...

Chief of Staff

Kore Ulusal Meclisinde özel kalem müdürü olan Jang Tae-jun, perde arkasında iktidara yön verirken zirveye çıkmak konusunda kendi hırslarının peşinden gider.

Itaewon Class

Güney Koreli yapımcıların aksiyon ve dramanın yanı sıra giderek zorlaşan sosyal meseleleri ele alma istekliliğinin bir başka harika örneği. Eski bir mahkûm ve arkadaşları, Seul'ün renkli bir mahallesinde cadde üstü bir bar açma konusundaki iddialı hayallerini gerçekleştirmek için güçlü bir rakiple savaşır.

Mr. Sunshine

Dizi, 1900’lü yılların başında, Kore’nin Japon işgali döneminden önce geçmektedir. ABD’nin 1871 tarihinde Joseon'daki seferi sırasında, Joseonlu bir çocuk bir Amerikan savaş gemisi tarafından kurtarılır ve Amerika'ya götürülür. Bir yetişkin olduğunda Joseon’a geri döner. Burada bir Amerikan askeri olarak konuşlandırılır ve bir aristokrat aileden gelen kadına âşık olur.

Because This is My First Life

İki ev arkadaşı mali rahatlık için evlenir, ama iş, adamın talepkâr ebeveynlerine ve aralarında gelişen bağa geldiğinde hiçbir şeyin kolay olmadığını anlarlar.

Extracurricular

Ağır suçların dünyasına boğazına kadar batmış örnek bir lise öğrencisinin çifte hayatı, bir sınıf arkadaşının onun sırrıyla ilgilenmeye başlamasının ardından altüst olur.

Sweet Home

İnsanlar acımasız canavarlara dönüşerek dehşet saçarken sorunlu bir genç ile komşuları hayatta kalmak ve insanlıklarına tutunmak için savaşır. Aynı adlı webtoon'dan uyarlanan bu canavarlı gerilimde Song Kang'ı ("Love Alarm") her köşebaşında bir tehlike bekliyor.

When the Camellia Blooms

Dizi, bekâr bir annenin (Gong Hyo-Jin), ilk defa samimi bir aşk ile karşılaştığında, mutluluğu bulmaya ve sosyal baskılara karşı koymaya çalışmasını konu almaktadır. Tüm bunların yanı sıra bir seri katil Dong-Baek’in yaşadığı küçük kasabada kol gezerken, Dong-Baek seri katilin hedefindeymiş gibi gözükmektedir.

Romance Is a Bonus Book

Çalıştığı yayıncılık şirketinin bugüne kadarki en genç baş editörü olan yetenekli bir yazar ile işe çok ihtiyacı olan eski bir metin yazarının yolları kesişir. Ünlü yıldız Lee Jong-suk (“Hymn of Death”), uzun bir aradan sonra dizi sektörüne dönüş yapan Lee Na-young ile bir arada.

The King: Eternal Monarch

Günümüzde bir Kore İmparatoru, gizemli bir portal aracılığıyla geçtiği paralel bir evrende cesur bir dedektifle karşılaşır. Megastar Lee Min-ho sevilen Kore drama senaristi Kim Eun-sook'un fantastik aşk öyküsünde iki gerçeklik arasında geziyor.

Vincenzo

Doğduğu ülkeyi ziyarete gelen Kore asıllı İtalyan bir mafya avukatı, adı türlü yolsuzluklarla anılan çok büyük bir holdingi kendi silahıyla vurmaya karar verir. Song Joong-ki ("Descendants of the Sun") anti kahramanı olduğu bu dram-komedide duygu yüklü bir performansa imza atıyor.

Mine

Nüfuzlu bir aileye mensup iki kadın, kendilerini sırlar ve yalanlarla örülü altın bir kafese hapsederek mutlu olmalarını engelleyen herkesi tek tek devirmeye kararlıdır. Bu sıra dışı büyük şirket öyküsünde Kim Seo-hyung ("SKY Castle") ve Lee Bo-young ("I Can Hear Your Voice") başrollerde.

The Uncanny Counter

Polis olan anne babasını trajik bir trafik kazasında kaybeden So Moon büyükanne ve büyük babasıyla hayatına devam etmektedir. Aynı kazada yaralanan So Moon için hayat yeterince zorken yaşadığı dünyada kötü ruhların olduğu dahası bu ruhları avlayan avcıların varlığından haberdar olur, bu sırada okuldaki zorbalarla da uğraşmak zorunda kalan So Moon'un sakin hayatı tam bir keşmekeş halini alır. Avcılardan biri olan Ga Mo-tak, So Moon'un ailesiyle geçmişi arasında bir bağlantı olduğunu keşfeder ve birlikte So Moon'un ailesinin ölümü ardındaki gizemi araştırmaya koyulurlar.

Editör: Megabayt Haber