Huawei ve ZTE gibi güvenilir olmayan Çinli şirketlere getirilen yasaklar, daha büyük ölçekte bir değişim gerçekleşmesi durumunda Almanya'nın mobil ağı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Alman hükümeti şu anda belirli üreticilere yönelik olmadığını söylediği telekom teknolojisi tedarikçileri hakkında bir inceleme yürütüyor. Federal Meclis'in alt meclisi ekonomi komitesine gönderilen mektupta, bir yasağın veya düzenlemenin bir sonucu olarak kapsamlı değişikliklerin gerekli olması halinde, mobil ağların işleyişi ve kapsama gereksinimlerinin karşılanması üzerinde büyük olasılıkla önemli bir etkisi olacağı söylendi.

1663138680_Siber_Doland__r__c__lar_E_Ticaret_Sitelerinin_Ad__n___Kullanarak_Sahte_I__s___Teklifleriyle_Kand__r__yor__2_

Bakanlık, geçiş dönemlerinin yanı sıra bireysel kararlara bağlı olduğundan, mobil operatörler ve diğer ekonomik oyuncular üzerindeki kesin etkiyi değerlendirmenin mümkün olmadığını da sözlerine ekledi.

Hükümetin incelemesi, operatörlerden 5G ağlarında zaten yerleşik olan bileşenleri çıkarmalarının ve değiştirmelerinin istenmesine yol açabilir. Mevcut mevzuata göre tazminat alamayacaklar.
Huawei ve ZTE'ye hala güvenmeyen kişiler, Pekin'in güvenlik servisleriyle olan yakın bağlantılarının, onları mobil ağlara yerleştirmenin Çinli casuslara ve hatta sabotajcılara temel altyapıya erişim sağlayabileceği anlamına geldiğini söyledi.

OpenAI'dan önemli yapay zeka önlemi! OpenAI'dan önemli yapay zeka önlemi!

Huawei, ZTE ve Çin hükümeti, Çinli olmayan rakipleri desteklemeye yönelik korumacı bir istekle motive olduklarını söyleyerek bu tür iddiaları hala reddediyor.

Editör: Enes Sapmaz