Eklembacaklıların atası keşfedildi! Eklembacaklıların atası keşfedildi!

Avrupa'nın şu ana kadar keşfedilen en büyük toprak mineral rezervi anlamına gelen bu keşif, elektrikli araçlar, rüzgar türbinleri, taşınabilir elektronik cihazlar, mikrofonlar ve hoparlörler gibi bir çok yüksek teknolojinin üretimi için önemli olacak.

maden mineral (2)

LKAB yöneticisi Jan Mostrom yaptığı açıklamada "Bu sadece LKAB, bölge ya da İsveç halkı için değil aynı zamanda Avrupa ve iklim için de iyi bir haber," ifadelerini kullandı. Ayrıca çevre için vazgeçilmez olan bazı hammadelerin üretimi adına önemli bir adım olacağını söyledi.

Dünya'daki toprak elementlerinin büyük bir çoğunluğu Çin'de çıkarılıyor ve Avrupa Komisyonu bu hammaddeleri gerekli doğal kaynaklar arasında gösteriyor. Ve ihtiyaç duyulan toprak mineralleri dünyanın farklı bölgelerinden ithal edildiği düşünüldüğünde bu keşif, Avrupa'nın gelişiminde büyük rol oynayacak.

maden mineral (1)

Ancak belirtmek gerekir ki madencilik faaliyetlerinin başlaması uzun zaman alacak. LKAB gerekli izinlerin alınması için başvuruların 2023'de gerçekleştireleceğini söyledi. Bunun yanı sıra rezervlerin çıkarılarak piyasa sürülmesinin veya işlenmesinin en az 10-15 yıl süreceği belirtiliyor.

Editör: Enes Sapmaz