Tüm dünyada oyun sektörü büyük bir hızla büyümeye devam ediyor. Türkiye'de de video oyunları artık hayatımızın önemli bir parçası ve yatırımların odağı olmuş durumda. 

Fallout x Fortnite evrenleri birleşiyor! Fallout x Fortnite evrenleri birleşiyor!

GameFactory'nin yayınladığı rapora göre, 2022'nin ilk altı ayında toplanan yatırımlara bakıldığında Türkiye, Avrupa'nın en çok yatırım alan ülkesi oldu. Türkiye'nin oyun alanında aldığı ilk 6 aydaki yatırımlar, geçtiğimiz yılın yatırımlarının tamamını geride bırakmış durumda.

Türkiye'ye ilk altı ayda 333 milyon dolar yatırım

Yılın ilk 6 ayında Türk oyun girişimleri 333 milyon dolar yatırım alarak oyun sektöründe Avrupa birincisi oldu. Oyun geliştiricilere özel kuluçka merkezi Game Factory’nin İletişim Direktörü Rıfat Tellioğlu ise “Türkiye’deki blockchain ve metaverse girişimlerine yapılan yatırımlar 20 milyon dolara ulaştı ve önümüzdeki dönemlerde daha da artacak.” dedi.

dunyada-en-cok-oyun-sektorune-yatirim-yapilan-ulkeler

Türkiye 2022 yılı yarıyıl yatırım raporu yayınlandı. Rapora göre 2022’nin ilk yarıyılında Türk oyun girişimlerine 333 milyon dolar yatırım yapıldı ve böylece Türk oyun sektörü, Avrupa’da en çok yatırım alan ülke oldu. Türkiye’nin ardından 158 milyon dolarla İngiltere ikinci sırada yer alırken Norveç ise 60 milyon dolarla üçüncü sırada yer aldı.

2021 yılının tamamını geride bıraktı

Türk oyun sektörü, 2021 yılında 266 milyon dolar yatırım almıştı. Bu yılın ilk yarıyılında ise 333 milyon dolar yatırım alarak 6 ay içerisinde geçtiğimiz yılın toplamını geride bıraktı. Böylece Türk oyun sektörü hem kendi rekorunu yeniledi hem de Avrupa birincisi oldu.

yillara-gore-turk-oyun-sektoru-yatirimlari

Her 4 dolardan 1’ini yine oyun sektörü aldı

Türkiye girişimcilik dünyasına, 2022’nin ilk yarıyılında toplamda 1,4 milyar dolar yatırım yapıldı. Bu yatırımların 333 milyon dolarını ise oyun sektörü aldı. 2021 yılında olduğu gibi bu yılın ilk yarıyılında da Türkiye’de yapılan toplam yatırımın dörtte biri, oyun sektörüne yapıldı. Oyun sektörüne yapılan yatırımlarda Avrupa birincisi olan Türkiye, toplam girişimcilik ekosistemine yapılan yatırımlarda ise Avrupa’da 4. sırada yer aldı.

en-cok-yatirim-alan-sektorler-miktar

Türk girişimcilere her gün ortalama 7,78 milyon dolar yatırım yapıldı

Bu yılın ilk yarısında Türkiye girişimcilik ekosistemi 1,4 milyar dolar yatırım aldı. 768 milyon dolar yatırım alan Getir, yemek & market teslimatı sektörünü ilk sıraya taşıdı. Teslimat sektörünün ardından oyun sektörü geldi. Böylece oyun sektörüne yapılan yatırımlar, e-ticaret ve finans sektörüne yapılan toplam yatırımın 4 katını geçti.

Editör: Burak Karahan