Paylaşılan belgeye göre, bulut hizmeti sağlayıcısının hizmetlerini AB içinde kullanıma sürmesi ve sürdürmesi için hizmet tarafından depolanan müşteri verilerinin de AB içinde tutması gerekecek. ABD teknoloji devleri, potansiyel pazar erişim kaybı nedeniyle fiyatlara zam yapabilir veya en ekstrem durumda geri çekilmek durumunda kalabilir.

 google kürtaj (1)

Ayrıca belgede, hassas kabul edilen hem kişisel hem de kişisel olmayan veriler için daha sıkı düzenlemeler uygulanacak. Bu, kamu düzeni, güvenlik, insan yaşamı veya sağlığı ve fikri mülkiyetin korunması gibi olumsuz sonuçlardan kaçınmak için teknoloji şirketlerini teşvik edecek.

Yapay zeka yarışı kızıştı: 3 büyük şirket 12 saat arayla yapay zeka modeli çıkardı Yapay zeka yarışı kızıştı: 3 büyük şirket 12 saat arayla yapay zeka modeli çıkardı

microsoft-659

AB'nin önerdiği plan, tek tek ülkelere kendi kurallarını uygulama gücü vererek Amerikan şirketleri için eşit olmayan bir ortam yaratabilir. Taslak, bu ay AB ülkeleri tarafından incelenecek ve Avrupa Komisyonu'nun nihai planı izlenecek.

Editör: Enes Sapmaz