Avrupa Birliği önemli bir açıklamada bulundu. Avrupa Komisyonu, Avrupa Parlamentosu ve AB Konseyi, Avrupa'da 2035'ten itibaren dizel ve benzinli araç satışını imkansız hale getireceği konusunda anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Bundan böyle 2035'ten itibaren satılacak yeni bütün otomobil ve hafif ticari araçların sıfır emisyonlu olması gerekecek. Bu sayede Otomobil üreticileri, 2035'e kadar karbon emisyonlarını yüzde 100 azaltacak.

resized_f3b20-9dbf512cbenzinmotorinindirimi1280x720

Avrupa Birliğine üye ülkelerde 2035 yılından itibaren benzinli ve dizel de dahil içten yanmalı motora sahip yeni otomobil satışı yapılamayacak. 2030 yılı emisyon düşürme hedefi de otomobiller için yüzde 55, kamyonetler için de yüzde 50 olacak.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "AP ve AB Konseyi arasında 2035 itibarıyla sıfır emisyonlu yeni otomobil satışları konusunda bugün sağlanan siyasi anlaşma, 2030 iklim hedefimize ulaşmak için çok önemli bir dönüm noktasıdır." ifadesini kullandı.

Alınan düzenleme doğrultusunda Avrupa Birliği (AB) 2050 yılına kadar bütün sektörlerin ve araçların sıfır emisyonlu olmasını hedefliyor. Söz konusu düzenleme, Avrupa Yeşil Mutabakatı'nın bir parçası olan ve emisyonları 2030'a kadar en az yüzde 55 azaltmayı hedefleyen "55'e Uyum" paketinde yer alan teklifler arasında yer alıyordu.

Alınan bu kararın resmen onaylanmasının ardından AB Resmi Gazetesi'nde yayımlanarak yürürlüğe girecek.

Tesla açığını bulan kullanıcılar, arabalarını bedavaya otopilot olarak kullanıyor! Tesla açığını bulan kullanıcılar, arabalarını bedavaya otopilot olarak kullanıyor!