Kaliforniya San Diego Üniversitesi'ndeki NOAA ve Scripps Oşinografi Enstitüsü'nden bilim insanlarına göre, Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi'nin Mauna Loa Atmosferik Temel Gözlemevi'nde ölçülen Keeling Eğrisindeki yıllık artış, dünyada kaydedilen en yüksek seviyede.

NOAA yöneticisi Rick Spinrad, "Her yıl insan faaliyetinin doğrudan bir sonucu olarak atmosferimizdeki karbondioksit seviyelerinin arttığını görüyoruz" dedi.

Spinrad, "Her yıl, çevremizde meydana gelen sıcak hava dalgalarında, kuraklıklarda, sellerde, orman yangınlarında ve fırtınalarda iklim değişikliğinin etkilerini görüyoruz. Kaçınamayacağımız iklim etkilerine uyum sağlamak zorunda kalacak olsak da, karbon kirliliğini azaltmak ve bu gezegeni ve onu yuvamız olarak adlandıran yaşamı korumak için her türlü çabayı göstermeliyiz." dedi.

Karbon dioksit seviyelerindeki artış, sanayileşmenin ortaya çıkışından bu yana devam etmektedir. Scripps Oşinografi Enstitüsü bir tweet'te "CO2 seviyeleri şu anda endüstriyel çağın başlangıcından %50 daha yüksek" dedi. Karbondioksit genellikle Mayıs ayında Kuzey Yarımküre'de yılda zirve yapar. Bu yılda milyonda 424,0 parça, Mayıs 2022'ye göre 3,0 ppm'lik bir artış oldu.

atmosferkirliliği-1

Birleşmiş Milletler Dünya Meteoroloji Örgütü de Kasım ayında, üç ana sera gazının (karbondioksit, metan ve nitröz oksit) emisyon seviyelerinin 2021'de rekor seviyelere ulaştığı konusunda uyarmıştı.

Grönland buzullarında saklı dev virüs izleri keşfedildi Grönland buzullarında saklı dev virüs izleri keşfedildi

Bilim adamları, elektrik üretmek ve karbondioksit kirliliği için ulaşım sağlamak için fosil yakıtların yakılmasını sorumlu tutuyor ve ek olarak ormansızlaşma ve tarımı suçluyor. Karbon dioksit, diğer sera gazları gibi ısıyı hapseder ve ısı dalgaları, sel gibi aşırı hava olaylarının oluşumunu arttırır.

Editör: Enes Sapmaz