Gloydius'lar, Asya'ya özgü zehirli ve küçük gövdeli yılanların bir cinsidir. Cinsin 20'den fazla üyesi bilim dünyası tarafından keşfedilmiştir. Ayrıca bu yılanlar oldukça yaygındır ve çeşitli habitatlara yayılmayı başarmışlardır.

Keşfedilen bu yeni yılan türü vadilerde ve yol kenarlarında yaşıyor

Yeni keşfedilen Gloydius lateralis, Çin'in Sichuan Eyaletindeki Jiuzhaigou Ulusal Doğa Koruma Alanı'nda keşfedildi. Fareler gibi küçük memelilerle beslenenen bu tür, sıcak ve kurak vadilerde gölgelik alanlara saklanarak yaşar.

yılan türü keşfedildi (1)

Bir çok canlıyı barındıran bir özel doğa koruma alanında bulunuyor

Çin Bilimler Akademisi Omurgalı Paleontolojisi ve Paleoantropoloji Enstitüsü'nde görevli makale yazarı Jingsong Shi, “Bir dünya mirası alanı olan Jiuzhaigou Ulusal Doğa Koruma Alanı, Qinghai-Tibet Platosu'nun doğu ucundaki Sichuan Havzası'nda geçiş bir bölgede 651 km2'lik bir alanı kaplamaktadır” dedi.

İyi korunmuş ormanlar ve çok sayıda dağ gölü ile kaplıdır. Güzel ve pitoresk, dev panda (Ailuropoda melanoleuca) ve altın kalkık burunlu maymun (Rhinopithecus roxellana) gibi bazı nadir hayvanlara ev sahipliği yapar. Memelilerin aksine, herpetolojik çeşitlilik, sert dağ ortamı nedeniyle bölgede nispeten düşüktür. Bunun hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bölgedeki deprem sonrası ekolojik sistemi araştırmak için Jiuzhaigou Ulusal Doğa Koruma Alanı'nda bir dizi araştırma yaptık.

yılan türü keşfedildi (4)

NASA helikopteriyle iletişim kesildi! NASA helikopteriyle iletişim kesildi!

Gloydius lateralis, morfolojik olarak diğer cinslerine benzerdir ve filogenetik olarak, yakın zamanda tanımlanan bir başka tür olan Gloydius swild ile yakından ilişkilendirilir. Ancak bu tür daha büyük gözlere ve vücudun her bir tarafında düzenli olarak yayılan kahverengi bir çizgiye sahip olarak ondan biraz daha farklıdır.

Araştırmacılar, "Gloydius lateralis'in keşfi, Asya çukur engereklerinin çeşitliliği ve dağılım kalıpları hakkında yeni bilgiler sağlıyor" dedi.

yılan türü keşfedildi (3)

(Diğer Gloydius türleri)

Qinghai-Tibet Platosu'nun oluşumu, güneybatı Çin'deki dağ çukuru engereklerinin coğrafi izolasyonunun kilit faktörlerinden biri olabilir.

Haberimize konu olan bu bilimsel makale ZooKeys dergisinde yayınlandı.

Bahsi geçen makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

Editör: Enes Sapmaz