Size bir çarşaf ve yastık olmadan da gayet rahat bir şekilde uyuyabileceğinizi söylesek? Bu uzayda mümkün.

Kanada Uzay Ajansı'ndan astronot Chris Hadfield, çok merak edilen, 'uzayda nasıl uyuyorlar' sorusun cevanbını bizlere veriyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan çektiği videoda merak edilen konuyu yanıtlayan Hadfield, astronotların rahat bir uyku çekmesi gerektiğini belirtiyor. Hadfield, uzayda uyumak aynı zamanda vücudun "tamamen gevşemesine" olanak tanır çünkü yerçekimi olmadığı için "sizi ayakta tutacak hiçbir şeye ihtiyacınız yoktur" diye açıklıyor.

Yer çekimi olmadığı için başınızı dik tutmanıza bile gerek olmadığınızı söyleyen Hadfield, "Böylece vücudunuzdaki her kası gevşetebilirsiniz ve kollarınız önünüzde havada süzülürken başınızı öne doğru eğebilirsiniz." diyor.

Bu yüzden bir yastığa ya da şilteye gerek yoktur. Tek ihtiyacınız olan duvara bağlı bir uyku tulumu.

Yukarıdaki klipte gösterildiği gibi, temelde klostrofobik görünümlü beyaz bir kapsül ve duvara dik bir şekilde yeşil bir uyku tulumu takılmış. Kanada Uzay Ajansı, dik uyumanın hiçbir fark yaratmadığını ve uyku tulumunun astronotun sırtındaki basıncı artırmak için sert bir yastığa sahip olduğunu söylüyor.

Antik bir karadelik çarpışması tespit edildi! Bir tanesi Güneş'in 50 milyon katı... Antik bir karadelik çarpışması tespit edildi! Bir tanesi Güneş'in 50 milyon katı...

Kişisel uyku bölmeleri bir telefon kulübesi büyüklüğündedir ve astronotlara genellikle bir uyku tulumu, bir yastık, bir lamba, havalandırma, kişisel bir dizüstü bilgisayar ve kişisel eşyalar için bir yer verilir. Uzay aracında  bulunanlar ayrıca gürültüyü ve ışığı engellemek için kulak tıkaçları ve uyku maskesi kullanırlar.

Editör: Burak Karahan