Yeni keşfedilen asteroitler, Mars ve Jüpiter arasındaki asteroit kuşağında keşfedildi. Su açısından zengin olan cüce gezegen Ceres'e benzeyen bu asteroitler, Güneş Sistemi'nin dış kesimlerindeki karmaşık dinamik süreçler nedeniyle asteroit kuşağındaki mevcut konumlarına taşındıklarını öne sürüldü.

ceres (1)

Yaklaşık 900 kilometrelik ekvatoral çapıyla cüce gezegen Ceres, Mars ve Jüpiter arasındaki asteroit kuşağındaki en büyük gök cismidir. Diğer birçok küçük gezegen de bu bölgede bir yörünge içindedir.

Heidelberg Üniversitesi Yer Bilimleri Enstitüsü'nden Prof. Mario Trieloff keşifleri hakkında şunları söyledi: "Bunlar, dört buçuk milyar yıl önce Güneş Sistemimizdeki gezegenlerin yaratıldığı yapı malzemelerinin kalıntıları. bu küçük cisimlerde ve onların parçalarında, meteorlarda, doğrudan gezegen oluşum sürecine işaret eden çok sayıda kalıntı buluyoruz. Mevcut çalışma, küçük astronomik cisimlerin erken Güneş Sisteminin tüm bölgelerinden kaynaklandığını gösteriyor."

ceres (2)

Yeni kızılötesi spektrumlar, Hawaii'deki Mauna Kea Gözlemevi'ndeki NASA Kızılötesi Teleskop tesisinde ölçüldü. NASA Johnson Uzay Merkezi'nden bir astrofizikçi olan Dr. Takir, "Astronomi ölçümleri, şu anda Mars ve Jüpiter arasında, Ceres'in yörüngesine yakın sınırlı bir bölgede bulunan, çapı 100 kilometre kadar küçük olan Ceres benzeri asteroitlerin tanımlanmasına izin veriyor" diye açıkladı.             

Starlink uyduları Dünya'yı mı zehirliyor? Starlink uyduları Dünya'yı mı zehirliyor?

Aynı zamanda, kızılötesi spektrumlar, cisimlerin kimyasal ve mineralojik bileşimine ilişkin sonuçları destekler nitelikte oldu. Tıpkı Ceres gibi, keşfedilen asteroitlerin yüzeyinde sıvı su ile etkileşimden kaynaklanan mineraller bulundu.

Ceres benzeri nesnelerin özellikleri ve dış asteroit kuşağının nispeten dar bir bölgesinde bulunmaları, bilim insanlarına, bu cisimlerin ilk olarak Güneş Sistemimizin kenarındaki soğuk bir bölgede oluştuklarını düşündürüyor.

Editör: Enes Sapmaz