Son dönemde adından en çok söz ettiren balık cinsi olan Aslan balığı, Akdeniz’i istila etmeye devam ediyor. Aslan balığı normal şartlarda Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus’un batı kısımlarında, Kızıldeniz’de ve mercan kayalıklarında yaşayan çok zehirli bir balık cinsidir. Akdeniz’de normal şartlarda yaşamayan bu cins, Türkiye sularına Süveyş Kanalı vasıtası ile 1-2 sene evvel girmeye başladı. Zehirli olmasından ötürü insanlar için tehlike teşkil eder.

Kıyıya yakın yerler ile 50 metre derinlik arasında yaşayan Aslan balığı, 40 cm uzunluğuna kadar büyüyebilir. Gözlerinin üstünde ve ağızının altında bulunan pervane benzeri yüzgeçler ile avını sıkıştırarak avlar.

2022-08-01 16_52_57-Window

Aslan balığı öldürür mü?

Aslan balığının üzerinde bulunan dikenler oldukça zehirlidir. Bu dikenlerin bir insana batması sonucu birkaç gün yanma, kusma,  terleme, solunum zorluğu görülür, hatta bu dikenlerin teması ölüme bile neden olabilir. Çoğunlukla alerjisi bulunan insanları öldürdüğü gözlenmiştir.

Aslan balığının ekoloji ve ekonomik zararları

Çok iyi avlanabilmesi ve zehirli oluşu Aslan balığını iyi bir avcı yapar. Denizde doğal bir düşmanı yoktur ve küçük balıkları ve yumurtaları avlamayı tercih eder. Bu nedenden ötürü ekosisteme zarar verir. Çok fazla avlanması ve yavru balıkları tercih etmesi diğer cinslerin büyümesini ve çoğalmasını engeller.  Ekonomik değeri olan balıkları avlaması yüzünden ekonomiye de zarar verir. Türkiye ve diğer Akdeniz ülkelerinde Aslan balığına istilacı tür adı verilir ve Aslan balığının avlanması teşvik edilir.

Küresel ısınma ile istilacı tür olan Aslan balığının Kuzey Ege’ye ve Marmara denizi ile Karadeniz’e geçmesi bekleniyor. Bu nedenden ötürü avcılara ve restoran sahiplerine bu balığı avlamaları ve satmaları için teşvikler verilir.

Su ürünleri, hem ekolojik hem de beslenme problemlerini çözebilir Su ürünleri, hem ekolojik hem de beslenme problemlerini çözebilir

Türkiye’de ve bütün dünyada Aslan balığını yeme kampanyaları düzenleniyor. Hatta kampanyayı desteklemek için Kolombiya’da bulunan Roma Katolik Kilisesi cemaatlerine önemli ve dini günlerde bu balığı yemesini önerdi.

Aslan balığının eti yenir mi?

Aslan balığının dikenleri zehirli olsa da eti zehirli değildir. Dikenleri temizlendikten sonra yenilebilir duruma gelir. Avlanmasının teşvik edilmesinden sonra birçok restoranda menüye eklendi. Yiyen kişiler tadını mezgitte benzetiyor ve her türlü pişirme yöntemi ile Aslan balığının pişirilebileceği söyleniyor. Aslan balığını yemek istiyorsanız dikenlerini iyice temizleyin veya bir uzmandan yardım almanız tavsiye edilir.

faa5f25b749d41fbb473652a714542d5