Oksitosin hormonu, halk arasında bilinen adı ile “Aşk Hormonu”. Halk arasında bilinen ismi ne kadar güzel gözüküyor ise işlevi de bir o kadar güzel. Evet, oksitosin hormonunun daha önce hiç bilinmeyen bir işlevi keşfedildi ve bu işleve göre, kalp kırıklarını tedavi edebiliyor.

Kalp kırıklığı denildiğinde aklınıza soyut bir kavram gelebilir ama aslında kalp kırıklığı diye tanımladığımız rahatsızlık, herkes tarafından bilinen kalp rahatsızlıkları. Zebra balığı ve insan hücreleri üzerinde yapılan deneyler ışında oksitosin hormonu, kalp krizi gibi birçok kalp rahatsızlığını teoride tedavi edebileceği düşünülüyor.

Aşkın gücü kalp rahatsızlığınızı tedavi edebilir

oksitosin-1

Doğum, emzirme, cinsellik ve sosyal bağlanma gibi durumlarda ortaya çıkan hormonumuzun, vucütta kardiyovasküler sistemi korumak gibi birçok işlevi bulunuyor.  Oksitosin, “Aşk hormonu” olarak bilinse de yukarda sıralanan insan faaliyetleri ile doğrudan ilişkili bir hormondur.

Bilim insanları, oksitosin üzerinde yaptıkları deneyler ile kap rahatsızlıklarına çare olabileceğini keşfettiler. Yapılan deneyler zebra balıkları üzerinde başladı ve insan hücreleri ile devam etti. Yapılan deneylerin sonucunda, kalbin kasılmalarına güç veren kas hücreleri olan yaralı ve ölü kardiyomiyositlerin yenilenmesine aşk hormonumuz yardımcı oldu.

Binlerce insanın cilt kanserini tespit edebilecek akıllı telefon kamera teknolojisi! Binlerce insanın cilt kanserini tespit edebilecek akıllı telefon kamera teknolojisi!

Oksitosini doğru dozda insan vücuduna enjekte edilebilirse kalp rahatsızlıkları daha kolay tedavi edilebilecek. Ancak bu konu üzerinden biraz daha çalışılması gerekiyor. Tedavi gelişene kadar, kalp rahatsızlıklarını tedavi etmek için doğrudan aşık olabilirsiniz.

Editör: Engin Çepnioğlu