Amerika'daki erken insan yerleşim yerlerinin keşfi, geleneksel olarak özenle işlenmiş taş aletlerine dayanıyor. Bu taş alet teknolojinin kökenleri, yaklaşık 45.000 yıl önce Avrupa'daki "Üst Paleolitik devrim"e kadar uzanır.

Bulgular, ilk insanların Amerika kıtasına ilk adım atmalarına ışık tuttu

Bilim insanlarının teorilerine göre, stilize taş aletler daha sonra Avrupa'dan Orta Asya ve Sibirya'ya yayıldı ve yaklaşık 16.000 yıl önce Yerli Amerikalıların ataları tarafından Amerika'ya getirildi. Ayrıca diğer bulgulara göre ise, Amerika'daki Üst Paleolitik taş teknolojisinin en eski kanıtları, ilk insanların kıtaya gelişiyle eşitlik gösteriyor.

Araştırma çalışmasına dahil olmayan emekli Texas Eyalet Üniversitesi Profesörü Mike Collins, “16.000 yıl öncesine dayanan Clovis kültürü, arkalarında ayrıntılı taş işlemeli aletler bıraktı” dedi.

Yengeçlerden ilham alan yapay görme sistemi! Kara ve su altında çalışıyor Yengeçlerden ilham alan yapay görme sistemi! Kara ve su altında çalışıyor

amerikada 37000 yıllık kemikler keşfedildi (3)

New Mexico'daki Hartley bölgesinde, künt kuvvet kırıklarına sahip mamut fosilleri ve aşınmış kenarlı kemikten bıçaklara rastlanıldı. Ayrıca, kemiklerden çıkarılan kolajen üzerindeki karbon tarihleme analizleri sayesinde, kemiklerin 36.250 ila 38.900 yıllık bir tarih arka planına sahip olduğu ortaya çıktı. Bu keşif, Kuzey Amerika'daki antik insanlara ait rastlanan en eski bulgular oldu.

Austin'deki Texas Üniversitesi Jackson Yerbilimleri Okulu'nda paleontolog olan Profesör Timothy Rowe, “Elimizde olan şey inanılmaz. Yanında güzel bir iskelet bulunan karizmatik bir site değil. Ama hikaye bundan ibaret." dedi.

Kemik tortularına ve kontrollü yangına rastlandı

BT taramaları sırasında, taze yontulmuş inek kemiklerindekilere benzer mikroskobik kırık ağları olan kemiklere rastlandı. Ayrıca kaburga ve omur kemiklerinde yağın toplanmasına yardımcı olabilecek delik yaralar keşfedildi.

amerikada 37000 yıllık kemikler keşfedildi (1)

Ek olarak, kemikleri çevreleyen tortunun kimyasal analizleri, parçacıkların bir yıldırım çarpması veya orman yangını olmadığı, kontrollü bir yangından geldiğini ortaya çıkardı. Tortular ayrıca, toz haline getirilmiş kemik ve balıkların yanı sıra kuşlar, kemirgenler ve kertenkelelerin yanmış kalıntılarını da içeriyordu.

Profesör Collins, "Çalışma, Kuzey Amerika'daki Clovis öncesi toplumlar için artan sayıda kanıt eklerken, başkalarının göz ardı edilebilecek kanıtları bulmasına yardımcı olabilecek bir araç seti sağlıyor." dedi.

Haberimize konu olan bu bilimsel makale Frontiers in Ecology and Evolution dergisinde yayınlandı.

Bahsi geçen makaleye göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.