Öğrencinin yediği yiyecek gece boyunca buzdolabında bırakılmış bir tavuk eriştesiydi. New England Journal of Medicine'de yayınlanan bir rapora göre, tehlikeli yemeği yedikten bir günden kısa bir süre sonra, öğrenci aşırı derecede hastalandı ve tüm uzuvlarının nihai olarak kesilmesine yol açan çok sayıda sağlık komplikasyonu yaşadı.

Adı haberlerde sadece "JC" olarak tanımlanan öğrenci, önceki, gece bir restorandan satın aldığı erişte yemeğini yedi ve hemen kendini kötü hissetmeye başladı. Rapora göre hastanın ateşi çok yüksekti, nabzı dakikada 166 atıyordu ve sakinleştirilmesi gerekiyordu. Bilinen bir alerjisi yoktu ve çocukluk aşılarını yaptırmıştı, her hafta iki paket sigara, günde bir kere uyuşturucu madde içtiği belirtildi. Gittikçe durumu kötüleşen hasta o kadar rahatsızdı ki, tedavisinin devamı için başka bir hastanenin yoğun bakım ünitesine helikopterle götürüldü.

Hastanenin raporunda durumu şu şekilde belirtildi: "Hasta, bu başvurudan 20 saat öncesine kadar iyi durumdaydı ve pirinç, tavuk ve bir restoran yemeğinden arta kalan hamur işlerini yedikten sonra yaygın karın ağrısı ve mide bulantısı başladı."

"Bu başvurudan beş saat önce ciltte morumsu bir renk değişikliği gelişti ve bir arkadaşım hastayı başka bir hastanenin acil servisine değerlendirme için götürdü."

Acı çektiği şiddetli semptomların agresif bir bakteriyel enfeksiyon gibi göründüğünü belirtti. Böbrekleri iflas etmişti ve kanı pıhtılaşmaya başladı. Önceki hastaneden kan testi sonuçlarını aldıktan sonra kanında Neisseria meningitidis adlı bir bakteri olduğunu buldular.

uzulv

Meningokoksemi olarak açıklanan bu hastalık, görevli doktor Bernard'a göre, bağışıklık sisteminin tepki vermeye başlamasıydı: "Derinizde bir kesik oluşması gibi bir şey, kan pıhtılaşması nedeniyle kanama eninde sonunda durur, ardından kesiğin etrafındaki alan şişer ve ısınır.

Alzheimer'ı yavaşlatan yeni bir ilaç bulundu! Alzheimer'ı yavaşlatan yeni bir ilaç bulundu!

"Kanda bakteri bulunduğunda, tüm vücudun kan damarları genişler, ardından kan basıncı düşer ve oksijenin organlara girmesini engeller. Elleri ve ayaklar oksijensiz kalır."

Tüm bu bahsedilen etkiler Purpura fulminans olarak adlandırılır.

Hasta iyileşirken, parmaklardaki dokudada ve ayaklara kadar olan bacaklarında kangren gelişti. 10 parmağının tamamının bir kısmının kesilmesi ve ayrıca iki bacağınında diz altından kesilmesi gerekiyordu.

Yemeğine bulaşan bakterilerin tükürük yoluyla yayıldığı biliniyor, bu durum ilginç çünkü JC'nin oda arkadaşı önceki gece yemeğin bir kısmını yedikten sonra kustuğunu söyledi. Yemek artıkları daha sonra bilinmeden JC tarafından yenildi.

Daha sonra, JC'nin ilk meningokok aşısını ortaokuldan önce yaptırmış olmasına rağmen, dört yıl sonra 16 yaşındayken önerilen aşıları hiç yaptırmadığını keşfettiler.

Tavuk eriştesini yedikten 26 gün sonra bilinci yerine gelen hastanın durumu düzelmeye başladığı belirtiliyor.

Editör: Enes Sapmaz