"Beyin yaşı"ndaki bu tür hızlı değişiklikler, yalnızca ihmal ve aile işlev bozukluğu gibi kronik olumsuzluklar yaşayan çocuklarda görülür. Pandemi ile ilgili stres durumları, ergenlerin beyinlerini fiziksel olarak değiştirerek, beyinlerinin birkaç yıl daha yaşlı görünmesine neden oldu.

Haberimize konu olan bu araştırma, Stanford Üniversitesi tarafından 1 Aralık 2022'de Biological Psychiatry: Global Open Science dergisinde yayınlandı.

Mısır'da 75 milyon yıllık bir dinozor fosili keşfedildi! Mısır'da 75 milyon yıllık bir dinozor fosili keşfedildi!

beyin ve koronavirüs (1)-1

COVID-19, ergenlerin beyin sağlıkları için çok büyük bir tehlike ortamı yarattı

Yalnızca 2020'de, yetişkinlerde anksiyete ve depresyon raporları önceki yıllara göre yüzde 25'ten fazla arttı. Yeni bulgular, COVID-19 salgınının ergenler üzerindeki nörolojik ve zihinsel sağlık etkilerinin daha da kötü olabileceğini ortaya koydu.

Makale yazarı Marjorie Mhoon Fair Psikoloji Profesörü Ian Gotlib, "Küresel araştırmalardan, pandeminin gençlerin ruh sağlığını olumsuz etkilediğini zaten biliyoruz, ancak bunun beyinlerine fiziksel olarak ne yaptığını tam olarak bilmiyorduk," dedi. 

Gotlib, yaşlandıkça beyin yapısındaki değişikliklerin doğal olarak meydana geldiğini belirtiyor. Ergenlik döneminde ve gençliğin ilk yıllarında, çocukların bedenleri, sırasıyla belirli anılara erişimi kontrol eden ve duyguları düzenlemeye yardımcı olan beyin bölgeleri olan hem hipokampusta hem de amigdalada artan bir büyüme yaşarlar. Aynı zamanda, yürütme işleviyle ilgili bir alan olan korteksteki dokular incelmeye başlar.

beyin ve koronavirüs (3)

Pandemi öncesinde ve sırasında alınan 163 çocuktan oluşan bir grubun MRI beyin taramalarını karşılaştıran Gotlib'in çalışması, bu gelişim sürecinin ergenlerde COVID-19 kapanmalarını deneyimledikçe hızlandığını gösterdi. Şimdiye kadar, "beyin çağındaki" bu tür hızlandırılmış değişikliklerin, yalnızca şiddet, ihmal, aile işlev bozukluğu veya birçok faktörün birleşiminden kaynaklanan kronik sıkıntı yaşayan çocuklarda ortaya çıktığı belirtiliyor.

Zihinsel sağlığı etkileyip etkilemediği henüz belli değil

Gotlib, bu deneyimlerin yaşamın ilerleyen dönemlerindeki kötü zihinsel sağlık sonuçlarıyla bağlantılı olduğunu söyledi. Ancak, Stanford ekibinin gözlemlediği beyin yapısındaki değişikliklerin zihinsel sağlıktaki değişikliklerle bağlantılı olup olmadığının net olmadığını söyledi.

Stanford Üniversitesi'ndeki Stanford Nörogelişim ve Psikopatoloji (SNAP) Laboratuvarı'nın da direktörü olan Gotlib, "Değişikliklerin kalıcı olup olmadığı da net değil" dedi.

"Kronolojik yaşları sonunda 'beyin yaşlarına' yetişecek mi? Beyinleri kalıcı olarak kronolojik yaşlarından daha yaşlı kalırsa, gelecekte sonuçların ne olacağı belli değil. 70 veya 80 yaşındaki biri için, beyindeki değişikliklere bağlı olarak bazı bilişsel ve hafıza sorunları olmasını beklersiniz, ancak 16 yaşındaki birinin beyninin erken yaşlanması ne anlama geliyor?

Başlangıçta Gotlib, çalışmasının COVID-19'un beyin yapısı üzerindeki etkisine bakmak için tasarlanmadığını açıkladı. Pandemiden önce laboratuvarı, ergenlik dönemindeki depresyon üzerine uzun vadeli bir araştırmaya katılmak üzere San Francisco Körfez Bölgesi çevresinden bir grup çocuk ve ergeni incelemeye başladı.

beyin ve koronavirüs (2)-1

"Verilerimize baktıktan sonra öyle olmadıklarını anladık. Pandemiden önce değerlendirilen ergenlerle karşılaştırıldığında, pandemiden sonra değerlendirilen ergenlerde yalnızca daha ciddi içselleştirici zihinsel sağlık sorunları olmakla kalmadı, aynı zamanda kortikal kalınlıkta azalma, daha büyük hipokampal ve amigdala hacmi ve daha ileri beyin yaşı vardı."

Bu bulguların, COVID pandemisini kapsayan diğer çalışmalar için önemli etkileri olabilir. Pandemiyi deneyimleyen çocukların beyinlerinde hızlı bir gelişme görülürse, bilim insanları bu nesli içeren gelecekteki herhangi bir araştırmada bu anormal büyüme oranını açıklamak zorunda kalabilirler.