Telefonu bulma/saptama teknolojisii, günümüzde bir şeyleri kaybetme alışkanlığı olan herkes için çok kullanışlı olan yardımcı bir özelliktir. Apple marka telefon sahiplerinin çokça kullandığı "Iphone'umu Bul" özelliği, cihaz sahiplerinin uygulamayı kullanarak kayıp aygıtın yerini belirlemesine ve hatta tam olarak ne kadar uzakta olduğunu görmesine olanak tanır.

Iphone'umu Bul uygulaması hayatını kurtardı

Kullanıcılar genellikle telefonlarını bulmak için kullandığı Iphone'umu Bul özelliği, bu hafta bir ailenin, Güney Kaliforniya'da arabasıyla kaza yaptıktan sonra sevdikleriyle yeniden bir araya gelmesine olanak tanıdı.

iphoneumu bul (3)

(Iphone'umu Bul uygulaması, çevrimiçi olan cihazların mevcut konumunu ve o zamandan beri çevrimdışı olan cihazların bilinen son konumunu bulmak için kullanılabilir.)

Depremzedeler özel iletişim vergisinden muaf tutulacak Depremzedeler özel iletişim vergisinden muaf tutulacak

San Bernardino İlçesi İtfaiyesinden acil durum ekipleri, kadının aracının yol kenarında bulunmasının ardından San Bernardino kentindeki Highway 18'e olay yerine çağrıldılar.

iphoneumu bul (1)-1

Olay yerinden ilk alınan görüntülerde, sürücünün yoldan çıkmasından sonra devrilen arabasının tepenin eteğinde yan yattığı görülüyor. İtfaiye, Facebook'ta paylaştığı bir gönderide, kadının önceki akşam bir aile toplantısından yola çıktıktan sonra muhtemel olarak bütün gece boyunca arabasının içinde mahsur kaldığını açıkladı.

Endişeli aile, kadının lokasyonuna gitti

Aile üyeleri ertesi sabah kadından haber gelmeyince endişelendiler, bu yüzden telefonunu takip etmek ve yerini tam olarak belirlemek için iPhone'umu Bul'u özelliğini kullanmaya karar verdiler. Lokasyon izleme özelliğini otoyola kadar takip ettiler ve 60 metrelik bir düşüşten sonra arabasından kalan enkazı gördüklerinde 911'i aradılar. Çağrı üzerine kurtarma ekipleri arabaya ulaşmak için uçurumdan aşağı indi ve kadını içeride ciddi şekilde yaralanmış halde buldu.

iphoneumu bul (1)

İtfaiyenin Facebook gönderisinde, müdahale ekiplerinin ileri yaşam desteği müdahalelerini başlatmasını ve diğer acil durum ekiplerinin ise sürücüyü ve tekrar yol seviyesine çıkarmak için kullanılabilecek bir halat sistemi nasıl kurduklarını anlattı.

Emniyetli bir şekilde kaldırılan otomobil sürücüsü ambulansa bindirilerek tedavi edilmek üzere yerel bir travma merkezine götürüldü. Hem itfaiye hem de aile üyeleri, kazanın ardından eylemlerinden ötürü övgü dolu sözlere tutuldu.