Teknoloji devi Apple, otomotiv sektöründe deneyimli yeni yöneticisi ile tekrar gündeme geldi. Geçtiğimiz senelerden beri Apple hakkında araba üretimi konusunda bazı iddialar ve projeler mevcuttu. Şirket tarafından açık bir dile gündeme getirilmemiş olsa da, pek çok rapor tarafından özellikle de elektrikli araçlar üretimi konusunda harekete geçtiği yönünde bilgiler bulunuyordu. Bloomberg tarafından bildirilene göre Apple, eski bir Lamborghini yöneticisini bünyesine kattı.

xAI, Grok'un görüntü işleyebilen yeni model yapay zekasını tanıttı! xAI, Grok'un görüntü işleyebilen yeni model yapay zekasını tanıttı!

apple lamborghini (4)

Apple'ın yeni elektrikli araçlarının tasarımını üstleneceği belirtiliyor

Apple'a katılan Luigi Taraborrelli'in 20 yıllık Lamborghini tecrübesi ile bir üst düzey yönetici olduğunu olduğu belirtebiliriz. Bloomberg raporunda paylaşılan bilgilere göre, TaraborelliApple’ın yeni elektrikli aracının tasarım çalışmalarını yönetmesi için işe alındı. Şasi ve araç dinamiği mühendisliğini/Ar-Ge’sini denetleme görevini üstlenmiş olan Taraborelli, bunun yanı sıra süspansiyon bileşenleri, jantlar ve lastikler, direksiyon ve fren sistemleri, egzoz sistemleri, yakıt sistemleri, sürücü destek teknolojileri ve daha fazlasının tasarımlarında çalışmış bir isim.

apple lamborghini (2)

Eski Lamborghini çalışanı artık Apple'da

LinkedIn profilinde Lamborghini’nin deneyimli çalışanı Taraborrelli, yirmi yılı aşkın bir süredir harika arabalar tasarlamak ve aynı zamanda şirketin vizyonunu ve misyonunu gerçekleştirmek için ekibin organizasyonunu düzenlemek işinde bulunduğunu belirtiyor. Ayrıca teknolojinin tutkunu olduğunu belirten Luigi Taraborelli, Apple’ı kendisi için ideal bir seçim olduğunu belirtti.

apple lamborghini (1)-1

AppleVolkswagen'a çalışan kaptırdı

Apple'ın küresel pil geliştirme şefi Soonho Ahn, LinkedIn profiline göre otomobil üreticisinin elektrikli araç pilleri geliştirmesine liderlik etmek için Volkswagen'de çalışmaya başladı. Bu olay bir Apple yöneticisinin otomobil üreticisine geçiş sağlamasının ikinci vakası. Apple, otomobil projesi başkanı Doug Field'ı Eylül ayında tam deyimiyle Ford Motor'a kaptırmıştı. Soonho AhnLinkedIn profiline detaylarına göre, Volkswagen Group Components'ın pil bölümünde baş teknoloji sorumlusu oldu.

2018'de Apple, Samsung SDI'nin yeni nesil pil bölümünde eski bir yönetici olan Ahn'ı işe almıştı. Apple, pillerini yalnızca cep telefonlarında ve dizüstü bilgisayarlarında değil, geliştirilmekte olan elektrikli araçlarında da kullanmakta. Sektör kaynakları geçen yıl Reuters'e, Apple'ın 2024 yılına kadar gelişmiş pil teknolojisine sahip bir elektrikli otomobil piyasaya sürmeyi hedeflediğini söylemişti. Apple CEO'su Tim Cook, Ekim ayında, Apple'ın çipler için olduğu gibi kendi bünyesinde pil ve ekran geliştirmeyi planlayıp planlamadığı sorulduğunda, "Hiçbir şeyi göz ardı etmek istemem" demişti. Volkswagen, on yılın sonuna kadar ortaklarıyla birlikte Avrupa'da altı pil fabrikası kurma konusunda iddialı bir planın ana hatlarını çizmeye başladı. Bu, elektrikli araçlarda dünya liderliğini Tesla'ya kaptırmayarak emin adımlarla çalışmaya başlamanın kayıp anahtarı.

Editör: Enes Sapmaz