Sunulan bu teklif, Samsung, Tile, Chipolo, Anker'in Eufy'si ve Pebblebee'nin yanı sıra bir dizi güvenlik ve savunuculuk grubundan destek yakalamayı başardı. 

Apple ve Google, taslak projesi, dikkate değer bir standart geliştirme kuruluşu olan İnternet Mühendisliği Görev Gücü'ne gönderildi. Önümüzdeki üç ay boyunca, ilgili tarafların belgeleri gözden geçirme ve değerlendirme şansı olacak. Apple ve Google, geri bildirimleri ele alacak ve ardından yıl sonuna kadar spesifikasyonun üretim sürümünü geliştirmek için birlikte çalışmaya başlayacak.

Google'ın Android mühendislikten sorumlu başkan yardımcısı Dave Burke bir basın açıklamasında, "Bluetooth izleyiciler muazzam kullanıcı avantajları sağladı, ancak aynı zamanda endüstri çapında eylem gerektiren istenmeyen izleme potansiyeli de getirdiler" dedi.

"Android, kullanıcıları koruma konusunda sarsılmaz bir taahhüde sahiptir ve Bluetooth izleme cihazlarının kötüye kullanılmasıyla mücadeleye yardımcı olmak için güçlü güvenlik önlemleri geliştirmeye ve sektörle işbirliği yapmaya devam edecektir."

airtag google-1

Kötü aktörler bu tür cihazları masum kurbanların eşyalarının içine gizlice yerleştirdiğinden, son birkaç yılda insanları takip etmek için çok sayıda Bluetooth izleyici kullanıldı. Sadece takip edilen şeyler insanlarla da kalmadı, aynı zamanda raporlara göre, hırsızlar Bluetooth izleyecileri lüks arabaları çalmak için kullandı.

Meta'nın güncellenmiş yapay zekası Llama, 'en zekisi' olacak! Meta'nın güncellenmiş yapay zekası Llama, 'en zekisi' olacak!

AirTag'lerini 2021'de piyasaya sürdüğünden beri Apple, bazı takip önleme özelliklerini kullanıma sundu. Örneğin, cihazları, sahiplerinden ayrıldıktan sonra bir noktada olabildiğince yüksek ses çıkaracak şekilde güncelledi. 

Editör: Enes Sapmaz