Apple önemli bir karar aldı ve Çin’de bulunan merkez üretim üssünü kademeli olarak Hindistan'a taşımaya hazırlanıyor. Apple’ın yeni üretim üssünün Hindistan’a taşınması ile pandeminin etkilerinin azaltılması bekleniyor. Ancak analistler bu taşıma sürecinde artan maliyetlerin ürün fiyatlarını da doğrudan etkileyeceğini düşünüyor.

Google'ın yapay zekası Bard'dan kullanışlı yeni özellik! Google'ın yapay zekası Bard'dan kullanışlı yeni özellik!

Giz China'nın haberine göre iPhone ve diğer Apple ürünlerinin üretiminden sorumlu şirket Foxconn, bu geçişe hazırlık olarak Hindistan'ın Chennai kentindeki iş gücünü artırıyor.

Bu adım, Apple'ın Çin ile ABD arasındaki jeopolitik gerilimin ve koronavirüs pandemisi etrafındaki belirsizliklerin etkilerini en aza indirmek için üretim noktalarını çeşitlendirme stratejisinin bir parçası olarak atılıyor.

apple (2)

Reuters analistleri, ürünlerinin yüzde 25'ini Hindistan'da üretme hedefine 2025 yılına kadar ulaşılabileceğini tahmin ediyor.

Apple'ın üretiminin bir kısmının Hindistan'da olması, Çin'de üretildiğinden daha fazla maliyete neden olabilir ve potansiyel olarak donanım kalitesini etkileyebilir. Ancak üretim üslerini çeşitlendirmenin faydaları bundan daha ağır basacağı tahmin ediliyor.

Apple, üretim stratejilerinde Çin'den uzaklaşıp, Hindistan'a doğru giderek daha büyük bir değişiklik yapıyor. Bu hamlenin önemli bir küresel ekonomik etkiye sahip olması bekleniyor.

Hareket, hem Hindistan hem de Çin için büyük bir ekonomik etkiyi temsil ediyor. Apple'ın Hindistan'daki üretim kaymasının önümüzdeki beş yıl içinde yaklaşık beş ila altı milyar dolarlık doğrudan ekonomik faaliyet yaratacağı tahmin ediliyor.

Dünyanın en kalabalık ülkesi artık Hindistan: Çin nüfusunu geçti Dünyanın en kalabalık ülkesi artık Hindistan: Çin nüfusunu geçti