Apple'ın geçtiğimiz aylarda, uygulama mağazasında ve cihazdaki diğer uygulamalarda reklam göstermeye başlayacağı iddia edilmişti ve Apple da bu söylentileri doğrulamıştı. Şimdi ise bu durum daha da netlik kazanıyor.

Apple'ın geliştiricilere gönderdiği e-posta ve şirketin son blog gönderisinde yer alan bilgilere göre, 25 Ekim’den itibaren hem App Store’un ana sayfası olan “Bugün” sayfasında hem de “Bunları da beğenebilirisiniz” kısmında reklamlar yer alacak. Bu reklamlar Çin dışındaki tüm ülkelerde yer alacak ve mavi arka plana ve reklam ikonuna sahip olacak.

giphy

Apple, eklamverenlerin uygulamalarını öne çıkarabileceklerini belirtirken şunları söyledi:

“Bugün sekmesi ile uygulamanız App Store’un ana sayfasında belirgin bir şekilde gözükebilir -onu kullanıcıların App Store’u ziyaret ettiklerinde ilk gördükleri şeylerden biri haline getirir.”

Daha önce Bugün sekmesine reklam vermek mümkün değildi. Bu bölümdeki içerikler Apple tarafından seçiliyordu ve geliştiriciler istese bile bu alanda reklam gösteremiyordu. 

Bazı uzmanlar, Apple’ın aldığı yüksek komisyonları isimlendirmek için kullanılan uygulama vergisinin artış göstereceğini söylüyor. Zira pek çok uygulama geliştirici, kullanıcılarını kaptırmamak adına bu reklam alanları için ciddi bir rekabet içine girecek.

Samsung, Instagram ve Snapchat'le anlaştı! Samsung, Instagram ve Snapchat'le anlaştı!

Sonm dönemde ortaya atılan iddialara göre, Apple yıllık reklam gelirini 3 katına çıkarıp 10 milyar dolar seviyesine ulaşmak için uğraşıyor. İki yeni reklam alanı ile Apple, toplamda reklam gösterdiği alanların sayısını ikiye katlamış oldu.

Kısa süre sonra iPhone içerisinde Apple'ın diğer uygulamalarında da bu reklamlara rastlayabiliriz.

Editör: Burak Karahan