Apple bugün , ilk olarak Eylül ayında yayınlanan iOS 16 işletim sisteminin üçüncü büyük güncellemesi olan iOS 16.3 'ü yayınladı. iOS 16.3, Freeform uygulaması, Apple Music Sing, Gelişmiş Veri Koruma ve daha fazlasını ekleyen güncelleme, iOS 16.2’den bir ay sonra yayınlanmış oldu.

‌iOS 16‌‌.3, Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme bölümüne gidilerek uygun iPhone ve iPad'lere kablosuz olarak indirilebilir. Yüksek talep nedeniyle güncellemelerin tüm kullanıcılara yayılması birkaç dakika sürebilir. Apple, eski cihazlara sahip iPhone kullanıcıları için iOS 15.7.3'ü de yayınladı ve güncelleme güvenlik iyileştirmeleri sunuyor.

iOS 16.3 güncellemesi ne gibi yenilikler?

ios-16-3-guncellemesi-yayinlandi-iste-tum-yenilikler159710_0

Yeni güncelleme, "Apple Kimliği" oturumları için kullanılan dijital iki faktörlü kimlik doğrulamanın yerini alan fiziksel iki faktörlü kimlik doğrulamaya izin veren Apple Kimliği için Güvenlik Anahtarlarını sunuyor. İkinci nesil HomePod desteğiyle birlikte yeni bir Unity duvar kağıdı da güncelleme ile sunulmuş.

Apple, yanlışlıkla acil durum çağrılarını önlemek için Acil SOS'ta ince ayarlar yaptı. Sesi artırma veya azaltma düğmesiyle yan düğmeyi basılı tutarken yine de Acil Yardım'ı etkinleştirebilirsiniz, ancak düğmeler bırakılana kadar arama yapılmaz.

Apple'ın iPhone 14 Pro Max'te geçici olarak yatay çizgilerin görünmesine neden olabilecek bir sorunu , Ana Ekran Kilidi widget'ının Ev uygulaması durumunu doğru şekilde görüntülememesine neden olabilecek bir hatayı ve Siri hataları gibi birçok problemi çözdüğünü görüyoruz.  Aşağıda tüm yenilikleri ve değişiklikleri görebilirsiniz.

Google, Chrome'a eklenecek yeni sekme özelliklerini tanıttı! Google, Chrome'a eklenecek yeni sekme özelliklerini tanıttı!

Bu güncelleme, aşağıdaki iyileştirmeleri ve hata düzeltmelerini içerir:

 • Yeni Birlik duvar kâğıdı, Siyahi Tarihi Ayı kutlamaları kapsamında Siyahi tarihini ve kültürünü onurlandırır
 • iCloud için İleri Düzey Veri Koruma, uçtan uca şifreleme kullanılarak korunan iCloud veri kategorilerinin (iCloud Yedekleme, Notlar ve Fotoğraflar da dahil olmak üzere) toplam sayısını 23’e artırarak bulutta veri sızıntısı olması durumunda bile bilgilerinizi korur
 • Apple kimliği için Güvenlik Anahtarları, yeni aygıtlarda iki faktörlü kimlik doğrulamayla giriş yapma işleminin bir parçası olarak fiziksel bir güvenlik anahtarı gerektirerek kullanıcıların, hesaplarının güvenliğini güçlendirmesine olanak tanır
 • HomePod (2. nesil) desteği
 • Acil SOS aramaları artık yanlışlıkla acil arama yapılmasını önlemek için yan düğmeyle birlikte sesi aç veya sesi kıs düğmesinin de basılı tutulup bırakılmasını gerektirir
 • Freeform’da Apple Pencil veya parmağınızla yarattığınız bazı çizimlerin paylaşılan panolarda görünmemesine neden olan bir sorunu düzeltir
 • Kilitli ekranda duvar kâğıdının siyah görünmesine neden olan bir sorunu giderir
 • iPhone 14 Pro Max’i uyandırırken geçici olarak yatay çizgiler görünmesine neden olan bir sorunu düzeltir
 • Ev kilitli ekran araç takımının Ev uygulaması durumunu doğru görüntülememesine neden olan bir sorunu düzeltir
 • Siri’nin müzik isteklerine düzgün bir şekilde yanıt verememesine neden olan bir sorunu giderir
 • CarPlay’de Siri isteklerinin doğru anlaşılamamasına neden olan sorunları çözer
Editör: Burak Karahan