ABD Dokuzuncu Devre Temyiz Mahkemesi, Epic'in Apple'ın cihazlarında alternatif uygulama mağazalarını yasaklayarak federal rekabet yasasını ihlal ettiği yönündeki iddialarının çoğunu reddeden bir alt mahkeme kararını onadı. Ayırca üç yargıçlı kurul, Epic'in lehine olan kararın bir bölümünü de onayladı.

Panel kararda şu sözlere yer verdi: "Piyasa gücüne sahip çevrimiçi işlem platformlarının ekonomimizde ve demokrasimizde oynadığı role dair canlı ve önemli bir tartışma var. Federal bir temyiz mahkemesi olarak görevimiz bu tartışmayı çözmek değil, hatta buna teşebbüs bile edemeyiz. Bunun yerine, bu kararda, mevcut emsali sadakatle gerçeklere uyguladık.”

Google, Gmail'in kapatılacağı yönündeki iddialara cevap verdi! Google, Gmail'in kapatılacağı yönündeki iddialara cevap verdi!

apple epic (2)

“Bugünkü karar, Apple'ın bu davadaki yankılanan zaferini yeniden teyit ediyor ve on iddiadan dokuzu Apple'ın lehine karara bağlandı. İki yıl içinde ikinci kez bir federal mahkeme, Apple'ın eyalet ve federal düzeylerde antitröst yasalarına uyduğuna karar verdi. Dünyanın her yerindeki hem kullanıcılara hem de geliştiricilere sağladığı derin katkılardan gurur duyuyoruz. Mahkemenin, eyalet hukuku kapsamında kalan tek iddiayla ilgili kararına saygıyla katılmıyoruz ve daha fazla inceleme yapmayı düşünüyoruz."

Kararın açıklanmasından kısa bir süre sonra Epic CEO'su Tim Sweeney, Twitter hesabından şu açıklamayı yaptı:

Neyse ki, mahkemenin Apple'ın yönlendirme karşıtı hükümlerini reddeden olumlu kararı, iOS geliştiricilerini tüketicileri doğrudan orada iş yapmaları için web'e gönderme konusunda özgür kılıyor. Sonraki adımlar üzerinde çalışıyoruz."

2021 kararında, ABD Bölge Yargıcı Yvonne Gonzalez Rogers, Apple'ın kullanıcıların uygulamalar veya uygulama içi satın alma işlemleri için daha az ödeme yapmasını engellemesine rağmen, App Store'u bir tekel gibi çalıştırmadığına karar vermişti. Ancak yine de Rogers, Apple'a geliştiricilerin kullanıcıları alternatif ödeme sistemlerine yönlendirmesine izin vermesi gerekildiğini söyledi. Ayrıca bu durum, Apple'ın genellikle uygulama içi satın alımlardan aldığı yüzde 15 ila 30'luk kesintiyi atlamalarını sağladı.

Editör: Enes Sapmaz