ChatGPT, arama motorlarına hükmedecek! ChatGPT, arama motorlarına hükmedecek!

Apple CEO’su Tim Cook, İtalya’da yer alan Napoli Federico II Üniversitesi’nde inovasyon ve uluslararası yönetim alanında fahri yüksek lisans derecesini aldı. Tören sırasında konuşan Cook, şirketin çalışanlarının yüksek performansının detaylarını paylaştı. Ayrıca Cook, işe alımlarda dikkat ettikleri 4 önemli niteliği de açıkladı.

Tim Cook birçok şirketin CEO’sundan duymaya alıştığımız ‘gezegenin korunması’ ve ‘dünyayı daha iyi hale’ getirme konusunda çalışanlarından beklentileri olduğunu belirtti ve şunları söyledi:

 "Şirketimizde insanlar gerçekten dünyayı değiştirmek istiyorlar, insanların hayatlarını zenginleştirmek istiyorlar, dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek istiyorlar. Bu, insanların işlerini daha iyi yapmalarını sağlayan bir duygu ve bunun gerçekleştiğini defalarca gördüm. Sonuçlar inanılmaz."

Apple'da işe çalışmak isteyenlerde aranan 4 özellik

Apple CEO’su Tim Cook’un yaptığı konuşma sırasında en dikkat çeken kısım ise, işe alımlarda dikkat ettikleri 4 temel nitelikten bahsetmesiydi. Apple’ın işe alımlarda dikkat ettiği dört özelliği ‘Uzmanlık, Yaratıcılık, Merak ve İş birliği’ olarak açıklayan Cook, bu nitelikleri bir araya getiren çalışanlara sahip şirketlerin başarılı olacağına inandığını söyledi.

timcook

Apple da çalışmak için aranan 4 özellik:

  • İş birliği: Apple için çalışmak isteyen insanlar için temel bir beceri olan işbirliği konusunda Cook, bu özelliğin Apple'da yeni ürünler yaratmak için kritik olduğunu söyledi. Cook, ”Güçlü bireysel katkıların gerçekten anahtar olduğuna inanıyoruz, ancak birlikte çalışan iki güçlü kişi harika işler yapabilir ve küçük ekipler inanılmaz şeyler ortaya çıkarabilir. Bu yüzden insanlarla işbirliği yapma yeteneğini arıyoruz - eğer fikrimi sizinle paylaşırsam, bu fikir büyüyecek, büyüyecek ve daha iyi bir fikir haline gelecek.” dedi.
  • Yaratıcılık: Yaratıcılık, Apple'ın ödüllendirdiği bir diğer önemli özelliktir ve şirket her zaman farklı düşünen insanları arar. Cook, “Farklı düşünen, bir soruna bakabilen ve bu soruna her zaman nasıl bakıldığına dair dogmaya kapılmayan insanları arıyoruz. Bu yüzden de soruna farklı açılardan bakacak yaratıcı çözümler bulmacak insanlar tercih ediyoruz.” dedi.
  • Merak: Merak duygusu güçlü insanlar aradıklarını söyleyen Cook, “Aptalca soru yoktur. Çok soru sormak bir şeyi merak etmek anlamına gelir. Bir insanın çocuk gibi sorlar sorması şaşırtıcı olabilir ancak bu kişi yanıtlar aradı için bu soruları sorar.” dedi.
  • Uzmanlık: Apple çalışanlarının kendi alanlarında uzman olmaları gerekir; bu uzmanlık eğitimden ve önceki iş deneyiminden gelir. Cook, "Endüstriyel tasarımda bir şey yapıyorsak, endüstriyel tasarımı bilen ve kolej günlerinden ya da iş günlerinde bu konuda bir beceriye sahip birine ihtiyacımız var" dedi.

Cook, bu dört özelliğin Apple'ın geçmişte kullandığı ve yeni insanları işe alırken kullanmaya devam edeceği iyi bir formül olduğunu belirtti. 

Editör: Burak Karahan