Teknoloji devinin 2022'deki hissedarlar için yıllık istişare toplantısında, yöneticilere yönelik tazminat teklifleriyle ilgili oylar kullanıldı. Tim Cook bu oylamalar sırasında, Apple hissedarları tarafından gelen eleştiriler sonucunda kendi maaşını azaltmak zorunda kaldı.

tim cook (2)

Apple Tazminat Komitesi, bu yılın ödeme paketlerine karar vermek için Ödemeyi Söyle oylamalarının sonuçlarını ve Tim Cook'un "geri bildirimler ışığında tazminatını ayarlama" tavsiyesini dikkate aldı. Bu tavsiyeler ışığında, 2023 için Cook'un hedef maaşı, 2022'deki hedef maaşından 35 milyon dolar düşerek toplamda 49 milyon dolar oldu. Bunun yanı sıra Cook, hedeflediği 49 milyar dolarlık tazminat kazancı dışında ek olarak 6 milyon dolarlık ikramiye ve 3 milyon dolarlık maaşı almaya da devam edecek. Ayrıca geçtiğimiz yıl, yüzde 75 performans ve yüzde 25 zaman üzerine dayalı bir hisse senedi ödülü almıştı.

Bing yapay zekası Safari ve Chrome'a geliyor! Bing yapay zekası Safari ve Chrome'a geliyor!

Birkaç yıl önce servetini hayır kurumlarına bağışlayacağına söz veren Cook, bu yıl hisse senedi ödülleri ve ikramiyeler nedeniyle muhtemelen 49 milyon dolardan fazla kazanacağı belirtiliyor.

tim cook (3)

Ayrıca Bloomberg'e göre Tim Cook, 2022'de 99,4 milyon dolar kazandı ve bu kazaç durumu, yıl için hedeflediği maaştan 15,4 milyon dolar daha fazla oldu. 2021'de toplam ödeme paketi ise, 98,7 milyon dolardı.

tim cook (1)

Danışmanlık firması Kurumsal Hissedar Hizmetleri gibi eleştirmenler daha önce hissedarları Cook'un maaş paketine karşı oy kullanmaya çağırdılar ve hisse senedi ödülünün ne kadar büyük olduğu ve nasıl yapılandırıldığına dair endişeleri dile getirdiler. Firma daha önce "Ödülün yarısı performans kriterlerinden yoksun" olduğunu belirtmişti. Cook'un tazminatındaki bu değişiklik, yönetici maaşına yönelik değişen tutumu yansıtıyor ve CEO, meslektaşları için örnek bir durum oluşturuyor olabileceği belirtiliyor.