Apple CEO'su Tim Cook, Hollandalı bir medya kuruluşu olan Bright'a açıklamalarda bulundu. Cook, herkesin öğrenmesi gereken dilin 'kodlama' dili olduğunu belirtti ve okullarda kodlama becerilerinin öğretilmesinin önemini anlattı.

Florida kıyılarını tamamen kaplayan yosun bloğu belirsiz nedenlerden kayboldu! Florida kıyılarını tamamen kaplayan yosun bloğu belirsiz nedenlerden kayboldu!

Dünyanın en değerli şirketlerinden birininin CEO'su olarak görev yapan Tim Cook, "Bence herkes liseden mezun olmadan programlamayı öğrenmeli ve aslında bunun ilkokulda öğretilmesi gerektiğini düşünüyorum" sözleriyle kodlama eğitiminin önemini vurguladı. İngilizce değil artık kodlamanın "tek evrensel dil" olduğunu söyleyen Cook şunları söyledi:

"Öğrenebileceğin en önemli dil bu. Elbette ana diliniz iletişim için daha önemlidir, ancak bir programlama dili yaratıcılığınızdan yararlanmanın bir yoludur."

timcook

Tim Cook, uzun süredir kodlamanın matematik ve tarih gibi temel ders olarak okutulması gerektiğini ve erken dönemde okulda müfredeta eklenmesi gerektiğini savunuyor. Cook "Amerika Birleşik Devletleri teknolojide dünya lideri, ancak lise öğrencilerimizin sadece %5'i bilgisayar bilimi okuyor. Bu nasıl kabul edilebilir? Kişisel bilgisayarı, interneti ve akıllı telefonu biz icat ettik. Gelecek nesli hazırlamak bizim sorumluluğumuzdur. Yeni Amerikan Rüyası için" görüşünü savunuyor.

Yazılım mühendisi sıkıntısı yaşanabilir

Çalışma İstatistikleri Bürosu, ABD'nin 2026 yılına kadar 1,2 milyon yazılım mühendisi sıkıntısıyla karşı karşıya kalacağını tahmin ediyor. Tim Cook'a göre herkesin öğrenmesi gereken dil kodlama. Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Editör: Burak Karahan