Apple, 2030 yılına kadar her ürünün yaşam döngüsünün karbon ayak izsiz olması için çalışıyor. Ayrıca karbonu atmosferden temizleyen projelere yatırım yapmak üzere Apple, iki yıl önce kurduğu bir fona olan mali taahhüdünü de iki katına yükseltme kararı aldı.

apple (1)-2

OpenAI'ın yıllık gelir iddiası ortalığı sarstı! Apple iş birliği cabası... OpenAI'ın yıllık gelir iddiası ortalığı sarstı! Apple iş birliği cabası...

Birçok teknoloji şirketi, çoğu tüketici elektroniğinde kullanılan pillerde kritik bir malzeme olan kobalt madenciliğine zorlanan çocukların ölümüne suç ortağı olmakla suçlanıyordu. Çoğu kobalt, bakır veya nikel madenciliğinin bir yan ürünü olarak üretilir, ancak güney Kongo'daki zanaatkar madencileri, kobalt açısından zengin olan yüzeye yakın yatakları kullanıyor. Ancak bu istenmeyen olaya bir çözüm bulan Apple, ürünlerinde kullandığı tüm kobaltın dörtte birini, bir önceki yıla göre %13 arttırarak 2022'de geri dönüştürülmüş malzemelerden aldı. Hatta tüm alüminyumun üçte ikisinden fazlasını, tüm nadir toprak elementlerinin yaklaşık dörtte üçünü ve ürünlerindeki tüm tungstenin %95'inden fazlasını geri dönüştürülmüş malzemelerden sağlıyor.

Editör: Enes Sapmaz