Apple Pay, Apple Arcade ve App Store dahil olmak üzere Apple'ın hizmet işi, yılda yaklaşık 80 milyar dolar gelir elde ederek büyümesini artırıyor. Bu olayın ardından Apple, İngiltere'deki uygulama geliştiricileri tarafından App Store ücretleri nedeniyle 1 milyar £ (785 milyon £) tutarında dava edildi.

East Anglia Üniversitesi Rekabet Politikası Merkezi'nden Profesör Sean Ennis, teknoloji devinin "aşırı" suçlamaları nedeniyle 1.566 uygulama yaratıcısı adına toplu dava açtı.

Bazı uygulama yapımcıları, uygulama içi ödeme sistemini kullanırken Apple tarafından komisyon olarak %15 ila %30 arasında ücretlendiriliyordu. Bu prosedür, birkaç ülkedeki antitröst düzenleyicileri tarafından eleştirildi ve en sonunda davaya taşındı.

apple (1)

Profesör Ennis şunları söyledi: "Apple'ın uygulama geliştiricilerinden aldığı ücretler aşırı ve yalnızca uygulamaların iPhone'lara ve iPad'lere dağıtılması üzerindeki tekeli nedeniyle mümkün. Ücretler kendi başlarına adil değil ve kötü niyetli fiyatlandırma oluşturuyor. Uygulama geliştiricilerine ve ayrıca uygulama alıcılarına zarar veriyorlar."

Opera, tarayıcısına yapay zeka müjdesini verdi! Opera, tarayıcısına yapay zeka müjdesini verdi!

Apple daha önce App Store'daki geliştiricilerin %85'inin herhangi bir komisyon ödemediğini ve bunun Avrupalı geliştiricilerin App Store aracılığıyla dünyanın 175 ülkesindeki pazarlara ve müşterilere erişmesine yardımcı olduğunu söylemişti.

Editör: Enes Sapmaz