Microsoft, PC ve konsollardan sonra mobile el atıyor Microsoft, PC ve konsollardan sonra mobile el atıyor

EA'in mobildeki taşıyıcısı ve Respawn'ın popüler battle royale nişancı oyunu Apex Legends Mobile'ın ömrü çok uzun sürmedi. EA bugün, lansmanından sadece sekiz ay sonra, oynaması ücretsiz oyunun 1 Mayıs 2023'te kapatılacağını doğruladı. Dahası, EA Battlefield Mobile'ı da iptal etmeyi planlıyor.

Bilim kurgu FPS Titanfall'ın çok oyunculu yan ürünü olan orijinal Apex Legends, Şubat 2019'da konsol ve PC'ler için sürpriz bir çıkış yapmış ve kısa sürede battle royale türünün tepe oyunlarından biri olmuştu. Birkaç yıl sonra, EA ve Respawn, oyunun mobil bir versiyonunun çıkacağını açıklamıştı. Daha sonra ise geçen yılın mayıs ayında iOS ve Android için Apex Legends Mobile piyasaya sürüldü. Fakat EA şimdi oyunun sunucularını kapatma kararı aldı ve oyunu oynamak için sadece 90 gününüz var.

apex-mobile-android

Apex Legends Mobile'ın kapatıldığı haberi bugün erken saatlerde geldi ve Respawn, oyunun "güçlü bir başlangıç" yapmasına rağmen içerik açısından yetersiz kaldığı ve çıtasının yükselemediğini belirtti. Bu nedenle de Apex Legends Mobile kapatılma kararı alındı.

Respawn, stüdyonun web sitesinde yaptığı resmi duyuruda "Hayal kırıklığı yaratsa da, başlattığımız oyunla gurur duyuyoruz, Apex Legends topluluğunun desteği için minnettarız ve bunun oyuncular için doğru karar olduğuna eminiz." dedi.

Respawn, 90 gün içinde, 1 Mayıs 2023'te oyunun tamamen kapanacağını açıkladı. Bugün Respawn, oyunun gerçek para kullanılan oyun içi mağazasını da kapatıyor ve Apex Legends Mobile'ı dijital mağazalardan kaldırıyor. Oyun, önümüzdeki 90 gün boyunca tamamen oynanabilir durumda kalacak. EA ve Respawn, oyunun sekiz aylık çalışması sırasında yapılan oyun içi satın alımlar için herhangi bir geri ödeme yapmayacak.

Apex Legends'ın konsol ve PC'deki geleceği hakkında endişeleriniz varsa korkmayın. Çünkü Apex Legends'ın PC ve konsol sürümleri bu olaydan tamamen bağımsız.

Battlefield Mobile iptal edildi

EA'in mobil taraftaki henüz çıkış yapmamış diğer oyunu Battlefield Mobile'ın da geliştirmesinin durdurulduğu açıklandı. EA ayrıca bir sonraki Battlefield oyununun ön üretim aşamasında olduğunu ve serinin son oyunu Battlefield 2042 üzerinde çalışmaların devam ettiğini de doğruladı.

Editör: Burak Karahan