Sektörünün önemli projelerinden olan Ankr ağı büyük bir saldırıya uğradı. Saldırganların toplamda ürettikleri coin miktari dünyanın milli hasılasından daha fazla olması üzerine, şuanda kripto para piyasasında büyük bir kaos hakim olduğunu söyleyebiliriz...

Ankr ağına düzenlenen saldırı aBnB coin üzerinden gerçekleşti

Gece saatlerinde Twitter platformunda kullanıcılara bilgi veren bot hesaplarının verdiği alarmlar sayesinde kullanıcılar, Ankr ağının büyük bir saldırıya uğradığını anladı. Saldırganlar, yatırımcılara ödül olarak dağıtılan aBNB coinden yararlanarak toplamda 67 katrilyon dolarlık coin üretti.

ankr (1)-1

Borsa uzmanları, kripto varlıklar konusunda uyardı! Borsa uzmanları, kripto varlıklar konusunda uyardı!

aBNB aynı diğer stabil coinler gibi bir BNB'nin değerine eşitti. Ancak saldırganlar inanılmaz bir miktar aBNB ürettiği için piyasaya duyulan güven ve denge bozuldu. Saldırıya zamanında müdahale edildiği için Ankr ve BNB fiyatlarında çokta büyük düşüşler yaşanmadı.

Ürettikleri coinlerden 5 milyon USDC'lik varlık çevirdiler

Borsalardaki aBNB işlemlerini durdurunca saldırganların bu miktarı yalnızca 5 milyon USDC varlığa çevirebildiği düşünülüyor. Direkten dönülen saldırının ucuz olarak atladıldığı düşünülüyor, ancak kripto paralara karşı duyulan güven konusunda aynısını söyleyemeyeceğiz...

ankr (2)

Saldırının akıllı kontratlarında gerçekleştirilen kısa süreli bir güncellemenin ardından bazı özel anahtarları açık etmesi sonrasında gerçekleştiği belirtiliyor. Anahtarı elde eden saldırganların kontratta devasa bir üretim hakkına sahip olması üzerine aBNB çoğalttılar ve sonrasında yaşananları tahmin edebiliyorsunuz.

Editör: Enes Sapmaz