Google'ın işletim sistemi Android, deprem meydana gelmeden kısa süre öncesinde kullanıcıları uyaran bir "Deprem Uyarı Sistemi"ne sahip. Peki Android Deprem Uyarı Sistemi nedir? Deprem uyarı sistemi nasıl açılır?

iPhone sıcaklığı nasıl ölçülür? iPhone sıcaklığı nasıl ölçülür?

Deprem Uyarı Sistemi nedir?

Deprem Uyarı Sistemi, yakın çevrenizde 4,5 ve üzeri büyüklükte deprem meydana gelirse telefonunuzun konumlarını kullanarak sizi uyarıyor. Deprem Uyarı Sistemi'nde telefonun "konum" hizmetleri kullanılıyor. Yakın zamanda ülkemizde de kullanıma açılan bu özellik sayesinde depremden saniyeler öncesinde vatandaşlara uyarılar gönderiliyor ve güvenli bir yere gitmeleri için bilgilendiriliyor. Bu uyarıları, SharkeAlert tarafından sağlanan verilerle gönderiyor. Android Deprem Uyarı Sistemi ilk başta yalnızca ABD’de mevcuttu, ancak kısa süre önce Yunanistan ve Yeni Zelanda’ya geldi. Google yeni sistemi bir süredir; Türkiye, Filipinler, Kazakistan, Kırgız Cumhuriyeti, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan’da da kullanıma sunuyor.

Android Deprem uyarı Sistemi nasıl açılır?

Android Deprem Uyarı Sistemi'ni kullanabilmek için kablosuz bağlantınızın ya da veri bağlantınızın açık olması gerekiyor. Daha sonra yapmanız gerekenler ise:

1- Telefonunuzuz "Ayarlar" kısmına girin

2- Konum > Gelişmiş > Deprem Uyarıları menüsüne girin (Ya da arama bölümüne Deprem yazarak menüyü bulabilirsiniz)

3- Deprem Uyarıları'nı açın

Bölgenizde meydana gelen tüm depremler için uyarı alamayabilirsiniz. Bazen uyarı alabilir, ancak bulunduğunuz konumda bir deprem olduğunu hissetmeyebilirsiniz. Uyarıyı sarsıntı başlamadan önce, sarsıntı sırasında veya sonrasında alabilirsiniz.

Editör: Megabayt Haber